Loading...
Arama

Dukan Diyeti ve Dukan Diyeti Evreleri

Ünlü Fransız Doktor Pierre Dukan tarafından icat edilen ve tüm Dünya’da oldukça büyük bir ilgi gören Dukan Diyeti, bugün Fransız kadınlarının sahip olduğu incelik ve zarafetin kaynağı olarak gösteriliyor.

Bu kadar popüler bir hale gelen diyetin günden güne daha çok ilgi görmesinin nedeni ise tabi ki elde edilen başarılı sonuçlar. Biz de Dukan Diyeti hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için kısa bir yazı hazırladık. Yazıdaki konu başlıklarımız ise şu şekilde;

 • Dukan Diyetine Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler
 • Kimler Dukan Diyeti Yapamaz?
 • Dukan Diyeti Alışveriş Listesi ve Hazırlıklar
 • Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?
 • Dukan Diyeti Evreleri •Dukan Diyeti Atak Evresi (1. Evre)
 • Atak Evresinde Yenebilecek Gıdalar
 • Dukan Diyeti Atak Evresi Kaç Gün?
 • Dukan Diyeti Seyir Evresi (2.Evre)
 • Dukan Diyeti Seyir Evresi Kaç Gün?
 • Dukan Diyeti Güçlendirme/Konsolidasyon Evresi (3.Evre)
 • Dukan Diyeti Güçlendirme/Konsolidasyon Evresi Kaç Gün?
 • Dukan Diyeti Koruma/İstikrar Evresi (4.Evre)

Dukan Diyetine Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Kitap baştan sona iyice okunmalı ve diyetin size ne kadar uygun olabileceği iyi analiz edilmeli.
 • Dukan Diyeti ile birlikte bolca et ve süt ürünü tüketmeniz gerekiyor, bu nedenle hem bütçenizi, hem de yemek alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurun.
 • Dukan Diyeti ile birlikte mutfakta daha çok vakit geçirebileceğinizi, veya iş yerinde yemekleri kendi başınıza yemeniz gerekebileceğini unutmayın.
 • Dukan Diyeti’ne başlarken alınması gereken malzemeler ve takviyeler var. Bunların ilk aşamada bütçenizi biraz zorlayabileceği ihtimalini göz önünde bulundurun.
 • Diyet sürecinde belirli aralıklarla doktor kontrolünde bazı tahlillere ihtiyacınız olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
 • 4 Evreden oluşan diyetin ilk 2 evresinden sonra önemli noktaları atladığınız takdirde tekrar kilo alabileceğinizi, Dukan Diyeti’nin tüm hayatı etkileyen başlı başlı başına bir yemek alışkanlığı olduğunu unutmayın.

Kimler Dukan Diyeti Yapamaz?

Hamileler, 18 yaşından küçükler, emziren anneler, kalp ve karaciğer hastaları, yüksek tansiyon ve kolesterol sorunu olanlar, gut, şeker ve tiroid hastalığı olanlar diyete başlamadan önce mutlaka ama mutlaka doktordan onay almalıdır.

Dukan Diyeti Alışveriş Listesi ve Hazırlıklar

Kitap: Dukan Diyeti Kitabı bu işin olmazsa olmazı. 320 sayfalık kitap baştan sona iyice okunmalı ve iyice kavranmalı. İlk başta birazcık göz korkutsa da kitabın 12, 13 liralık gibi bir ücreti var ve her bir sayfası bile bu değeri fazlasıyla hak ediyor.

Dukan Testi: Test sayesinde hangi evrede kaç gün diyet yapmanız gerektiğini, kaç kilo verebileceğinizi anlamanız gerçeğe yakın değerlerle mümkün olabiliyor. Atak aşamasında hızlı kilo verildiği için bir çok kişi atak evresini uzun tutmaya çalışıyor ve bu da sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bu nedenle yapılan teste uygun hareket etmek önemli.

Yulaf Kepeği: Diyetin her gününde yer alan önemli bir detay. Ancak dikkat edilmesi gereken yulaf kepeği yerine yulaf ezmesi almamak.

Süt Ürünleri: Önceki yemek alışkanlıklarınızı bir kenara bırakıp yağsız yoğurt, süt ve peynirlerle dolabımızı dolduruyoruz. Peynir konusunda zorluk çekenler için en kısa çözüm lor peynir.

Et: Dukan Diyeti’nin en önemli besin kaynaklarından birisi protein zengini etler. Ancak et alırken en az yağ oranına sahip kısımlardan et almanız gerekiyor ve paket köfte, nugget gibi hazır ürünlerden uzak durmakta fayda var.

Yumurta: Diyet boyunca sıkça ihtiyacınız olacak. Ancak mümkünse doğal olanları tercih etmek çok önemli.

Tatlandırıcılar: Diyette şeker tamamen yasak. Bu yüzden şeker isteyenlerin tatlandırıcılardan edinmesi gerek. Sukrolaz bu konuda en çok tercih edilen ürün.

İçecekler: İçecekler için şart light ürün olmaları, ancak günde 1 kutudan fazlası yasak.

Ek Destekler: Protein ve multivitamin destekleri diyet sürecinde yardımınıza koşabilir. Ancak bu takviyeleri alırken en azından eczacıya danışmakta fayda var.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti aslında belirli bir süreye sığdırılmış bir programa sahip değil. Dukan diyeti sadece yemek değil, güncel hayatı da içine alan bir dizi değişikliği beraberinde getiriyor. Yani anlayacağınız Dukan Diyeti Listesi gibi bir şeye sahip olmanız internet üzerinden aramalar yaparak pek mümkün değil.

Diyet 4 aşamadan oluşuyor ve 4. Aşama tüm hayat boyu dikkat etmenizi gerektiren alışkanlıkların hepsini bir arada toplamış hali.

Dukan Diyeti Evreleri

Dukan Diyeti Atak Evresi (1. Evre)

Atak evresi, hızlı sonuç alabilmek adına oldukça yoğun bir programa sahiptir. Bu aşamada şart koşulan günlük 1.5 yemek kaşığı yulaf kepeği, 2 litre su ve 20 dakikalık tempolu yürüyüş ya da koşu.

Atak Evresinde Yenebilecek Gıdalar

Yağsız süt ürünleri, yağsız etler, yumurta, yağsız jambonlar, tüm balık çeşitleri, baharatlar, light içecekler, bitki çayları ve çok az zeytinyağı izin verilen ana besin maddeleri. Toplamda ise izin verilen 72 farklı protein deposu listede yer alıyor.

Dukan Diyeti Atak Evresi Kaç Gün?

Bu süre kişiden kişiye göre değişebilmekte. Ancak toplamda 10-20 kilo kaybetmek isteyenler için 5, 10 kilodan daha az vermek isteyenler için 3, 5 kilodan daha az hedefleyenler içinde 1 ya da 2 gün tavsiye edilmektedir.

Dukan Diyeti Seyir Evresi (2.Evre)

Dukan Diyeti’nde kilo verilen evre aslında seyir evresidir. Bu evrede protein takviyeleri de kabul edilebilir ve 28 farklı sebze de listeye dahildir. Günlere bölünen diyette bazı günler sadece proteinlere, bazı günler ise sebzelere ayrılmış durumda. Ancak listede pirinç, bezelye, kuru baklagiller gibi sebzeler yok; sebzeler ise daha çok çiğ şekilde tüketiliyor.

Dukan Diyeti Seyir Evresi Kaç Gün?

Seyir Evresi için belirlenmiş bir gün sınırlaması yok. Hedeflenen kiloya inene kadar bu evrede kalınabilir.

Dukan Diyeti Güçlendirme/Konsolidasyon Evresi (3.Evre)

Artık biraz daha özgür hareket edilebilecek döneme geldiniz. Bu evrede artık sebze ve proteinleri aynı anda tüketebilir, meyve yiyebilir, az da olsa buğday ekmeği yiyebilir ve ödül günlerinde istediğiniz gıdaların tadına bakabilirsiniz.

Dukan Diyeti Güçlendirme/Konsolidasyon Evresi Kaç Gün?

Bu evrede verilen her 1 kilo için 5 günlük bir süre var. Örneğin 10 kilo vermişseniz 50 günlük bir konsolidasyon dönemi geçireceksiniz.

Dukan Diyeti Koruma/İstikrar Evresi (4.Evre)

Bu aşamada canınız ne isterse yemeniz mümkün. Şaşırtıcı gelse ufak birkaç detayla hayatınıza normal şekilde kilo almadan devam edebilirsiniz. En çok göze batan detay ise haftanın sadece bir gününde sadece protein ağırlıklı beslenmek.

Bütün bunları yaparken asla ve asla aklınızdan çıkarmamanız gereken bir detay var; o da ister görünüşünüz, ister insan ilişkileriniz, ya da sebebi her ne olursa olsun hiçbir şeyin sağlığınızdan daha önemli olmadığı. Diyet yaparken de uzmanların göstermiş olduğu yoldan ayrılmadan, daha fazla kilo vermek adına diyet süresini uzatmadan programa uymak oldukça önemli.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*