Loading...
Arama

Doğumdan Sonra Nasıl Kilo Verdim? Doğum Sonrası Zayıflama!

Doğumdan sonra nasıl kilo verdiğimi, üstelik evlenmeden önceki fit görüntüme nasıl kavuştuğumu sizlerle paylaşmak istedim. Doğumdan sonra nasıl kilo verdiğimi sizlerle paylaşmamın en önemli sebebi ne biliyor musunuz? Anneler panik yapıp doğum sonrası Allah’ın en büyük lütfü olan sütlerini azaltacak diyetler yapmasınlar, bebecikler sütsüz kalmasın, annelerini güzel güzel emsinler, anneleri güzel beslensin ve doğru ayda doğru yöntemlerle zayıflasınlar diye; tıpkı benim gibi…

Doğum Sonrası Nasıl Zayıfladım?

Hamileliğimde toplam 13 kilo aldım, bebeğim 3.550 gram doğdu. İlginç olan şu ki doğum sonrası hastaneden çıkıp eve geldiğimde hala 13 kilo fazlam vardı. Lohusalık dönemimde ilk on gün kabızlık problemi yaşayıp sezaryen kesi yerimi zorlamayayım diye hamur işi, tatlı, pilav, makarna hiç yemedim. Bol bol şekersiz pişirilmiş kuru meyve hoşafları içtim. Tecrübe işte; ilk doğumdan sonra yaptığım en büyük yanlışı yapmadım böylece. Sezaryen sonrası kabızlık çok hemde çok zor. Yara yerim tamamen iyileşip, ağrısı geçince yavaş yavaş toplumunda ye süt olur baskısıyla geleneksel bebek ziyareti ikramlarından yemeye başladım. İçtiğim şekersiz hoşaflar ve rezene çayının da etkisiyle sütte seri üretime geçtim! Bir değil beş bebek doyar mübarek, ilk bir ay böyle geçti, bebek mutlu ben mutlu…

İkinci ayda bebek de geç uyuyunca saat on ikilere kadar yemeler başladı. Çay yanına kurabiyeler, kuru yemişler daha neler neler. Emzirdikçe acıkıyor insan. Dedim ya sütüm de bol, oh değmeyin keyfimize. Kaliteli bir emzirme neticesinde bu fil gibi yemelere vücudum sadece hiç kilo vermeyerek cevap verdi. Çünkü normalde böylesine güzel emzirme ile ayda en az iki kilo verilebilirdi. Beşinci ay sonuna geldiğimizde ara ara yaptığım yürüyüşler ve akşam geç saat yemelerine son vermeyle beraber 4 kilo verebildim. Geriye tam 9 kilo kaldı. Yaz gelmeye başlamıştı ve ben artık hızla zayıflamalıydım. Tabi hala emziriyordum sütümün kalitesini düşürmemeliydim şöyle bol proteinli diyetime başlamalıydım. Sıkı durun işte sırrım!

Doğum Sonrası Diyeti

Sabah iki yumurta, bolca yağsız peynir, iki koca bardak yağsız süt yanında da acı yeşil biber. Hiç ekmek yok. Süt ve yumurta öyle tok tutuyor ki insanı inanamazsınız. Ekmeksiz bunları yeme fikri başta size garip gelebilir ama inanın bu bir alışkanlık. Ben buna öyle bir alıştım ki hala sabah kahvaltılarımı böyle yapıyorum. Kendimi çok iyi hissediyorum güne bu kahvaltıyla başlayarak.

Öğlen ise bir koca kase sütün içine yulaf döküp yedim, bazen canım öylesine tatlı istiyordu ki bunu da yulafla beraber diyet gevreklerden ekleyerek tatlı yemekten kurtardım kendimi. Bazen de öğlenleri süt çorbası içiyordum. Çok severim süt çorbasını şöyle bol karabiberli of olsa da içsek!

Akşamları meşhur yoğurt çorbamı içtim bol bol. Kocam nefret eder yoğurt çorbasından ama kendime yaptım afiyetle içtim. Yanında da bazen ufak bir parça et, iki köfte ama tabi ki tost makinesinde yağsız pişirilmiş. Neden tost makinesi biliyor musunuz? İnsanlar ızgara deyince bunu yapmaya üşeniyor, kızartı veriyor şöyle az yağda! Kendimizi kandırmayalım arkadaşlar bir tost makineniz varsa etinizi, köftenizi sağlıklı bir şekilde yağsız pişirmek çok kolay.

Gelelim sıvı alımına, bol bol su içmek gerektiğini bilmeyen yoktur. Ben iki buçuk litre su içiyorum hala. Hem diyetim hem sütüm için.

Emziren annelerin yeşil çay içmesi önerilmiyor, hele hele diyet çaylarından kesinlikle uzak durulması gerekir. Benim bu dönemde tek içtiğim bitki çayı rezeneydi, hem sütü artırıyor, hem mide bağırsak sistemine iyi geliyor; sindirimi düzenleyerek. Filtre kahvenin de diyette yeri çok önemli. Metabolizma hızını artırıyor. Uzmanlar emziren annelerin günde bir fincan kahve içmesinde sakınca görmüyor. Ben her gün bir fincan kahvemi afiyetle içtim. Ancak kahve asla çözünebilir kahve olmayacak. Çünkü bu kahveler işlenmiş, belli evrelerden geçmiş, doğal olmayan üstelikte bol bol selülite sebep olan hazır kahveler. Hele birde içine krema ve şeker ekliyorsanız bomba! Benim söylediğim öğütülmüş kahve çekirdeği ile yapılan kahve, bildiğimiz mis Türk kahvesi veya filtre kahve gibi ve tabi ki şekersiz!

Ara öğünlerde meyve kandırmacasına geldi sıra! Ben diyetteyim meyve yiyorum bol bol kandırmacası! Bazı meyveler içerdikleri şekerle bize sandığımızdan çok daha fazla kalori verir ve siz diyet yapıyorum derken kilo alırsınız. Ben bu süreçte az şekerli meyveleri, çok az miktarda tükettim. Hele hele üzüm gibi bol şekerli meyvelerden neredeyse hiç yemedim. Lif ihtiyacımın büyük kısmını sağolsun salatalık bolca verdi bana.

Spor spor spor… Şu yapmaya bir türlü vakit bulamadığımız da hep yapmak istediğimiz şey. İnsanın gerçekten isteyipte yapamayacağı hiç bir şey yoktur, kendimizi kandırmayalım hanımlar. Ben iki canavar oğlumu uyuttuktan sonra gece yaptım sporumu. Çünkü sabah bebekle çıkamıyordum, öğlen iş güç ancak yetişiyordum, bende sporumu geceye erteledim. Meğer düzenli spor ne güzel bir şeymiş. Hem lohusalık sürecinde emzirmeydi, uykusuzluktu, stresti bütün kasılmış ve ağrı yapan kaslarım gevşedi, hem de zayıflarken sıkılaşmaya başladım gün geçtikçe. Önce kulağıma müziğimi takıp yürüyüş bandımda yürüyerek ısındım sonrada minder üzerinde karın ve kalça egzersizleri yaptım toplam 45 dakika. Eğer yürüyüş bandınız yoksa dert etmeyin takın kulağınıza müziğinizi oynayarak ısının, ama mutlaka ısının.

İşte benim kilo verme hikayem bu kadar. Sadece bu söylediklerimi yaparak, bebeğim yedi buçuk aylıkken ben tüm kilolarımdan kurtuldum. Şu an yine evlendiğim kilodayım. Umarım sizde benim yaşadığım bu iç huzuru yaşarsınız doğum sonrası fazlalıklarınızdan kurtulup. Lütfen unutmayalım hanımlar bir şeye karar verip, onu gerçekten isteyip, pes etmeden çabalarsak bizim yapamayacağımız hiçbir şey olamaz! Çünkü biz kadınız…

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*