Loading...
Arama

Doğru Ayak Bakımının 8 Yolu

Ayak bakımı için oldukça pahalı bir kaplıca tedavisi veya özel uygulamalar gerekmez. Günde sadece birkaç dakika ayırarak siz bunu yapabilirsiniz. Sakatlığa yol açmamak için doğru ayakkabıyı seçmelisiniz. Doğru ve güvenli ayak bakımı ve tedavisi için 8 yöntem şöyledir.

  1. Dikkatli bir şekilde düzenli olarak ayaklarınızı yıkayın. Parmak aralarına kadar, topuğu, tabanı, parmakları her yerini ılık su ve sabunla temizleyin. Uzun saplı duş fırçası ile ya da musluk altına tutarak yıkayabilirsiniz. İyice de kurulayın ki, mantar, koku ve bakteri sorunları oluşmasın.
  2. Eğer yıkamak istemiyorsanız, İngiliz tuzu tarzı tuzları satın alın. Ilık suya katın. Ayaklarınızı bu karışımda bekletin. Yumuşatır ve temizler.
  3. Yıkama işleminden sonra ayaklarınızı nemlendirin. Cilt kış aylarında kurur. Günde birkaç kez nemlendirin. Temel losyon ve kremleri kullanın.
  4. Her gün aynı ayakkabıyı giymeyin. Çok sevseniz bile, aynı ayakkabıyı giymek ayak kokusuna yol açar. Enfeksiyon kapmasına yol açar. Günde en az bir kere çorap değiştirin ve her gün farklı bir ayakkabı giyin. Kötü ayak kokusu için sirkeli su karışımını deneyin.
  5. Ayaklarınıza zarar vermeyin. Dar, sıkışık ayakkabıları giymeyin. Parmak ve ayak şekli deforme olur yanlış büyür. Ağrı olur. Yüksek topuklu ayakkabıdan kaçının, en fazla 2 cm topuk olabilir. Aşil tendonu önlemek için tarak kısmını geniş tutun, topuğu az.
  6. Kemerle destekli ayakkabılardan uzak durun ve düz taban ayakkabılar tercih edin.
  7. Gebelik, yaşlılık ve diyabet ayakları etkiler. Hamile kadınlar rahat edebileceği, geniş taraklı (enli), düz ve destekli ayakkabılara ihtiyaç duyar. Gebelikte ayak numarası şişlikle birlikte değişebilir. Büyük numaralı ayakkabı önerilir. Yaşlılar da korunaklı ayakkabı giymelidir. Diyabetiklerde ayak ve alt bacak durumları için ayakkabıya dikkat etmeli yılda bir ortopedi uzmanına gitmelidirler.
  8. Pedikür aletlerinin temizliğine dikkat etmek gerekir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*