Loading...
Arama

Diyet ve sağlıklı beslenme

diyet

Diyet nedir?

Diyet kelimesi genel olarak belirli ve uyulması gereken kuralları olan, listesi düşük kaloriye dayalı ve bir takım yiyeceklerin yasaklandığı düzenli beslenme şekli olarak adlandırılır. Esasında diyet kavramı bir kişinin yediği ve içtiği bütün gıdaları kapsamaktadır. Gün içerisinde binlerce kalori de tüketseniz veya çok az kalorili besinlerle beslenseniz de tüm bunlar diyet olarak tanımlanır. Yaptığınız diyette yer alan ve tükettiğiniz tüm gıdalar diyeti ifade eder ve bu liste sizi zayıflatabildiği gibi aynı zamanda şişmanlata da bilir. Bununla birlikte plan ve programa dayalı doktor tavsiyesi üzerine yapılan şok diyet tarifleri sizler için hızlı sonuçlar almanıza yardımcı birer araç olacaktır.

Sağlıklı olmanın koşulları, sağlıklı beslenmekten geçer. Bunun için en önemli etkenlerden biri de diyet ve standart beslenme düzenidir.

Programlar dahilinde yapılan standart diyetler dışında hastalıklara karşı uygulanabilen özel diyetler de bulunur. Örnek olarak Diyabet hastası iseniz bu durumda yapacağınız diyet diğer sağlıklı bireylerinkiyle aynı olmamalıdır. Aynı şekilde bir spor dalıyla uğraşıyor ve efor sarf ediyorsanız uygulayacağınız program sporunuza has bir liste içermelidir. Bizlerin burada odaklanması gereken nokta diyet programı listesini kendimize göre doğru ayarlayabilmek olmalıdır.

Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılmalıdır?

Sağlıklı bir hayata kavuşabilmek adına yapılan diyete başlamadan önce kendi sağlığınız ve vermek istediğiniz kilo üzerine yeterince bilgi sahibi olmalısınız. Yapacağınız uygulama sağlıklı, gerçekçi ve ilerisi için kalıcı sonuçlar vermelidir. Harcayacağınız emeğin mutlaka karşılığını alabilmeli ve sağlığınızla ilgili bir problem yaşamamalısınız.

Diyetinizin Süresi Ne Kadar olmalıdır?

Size önerilen programdaki listesi çok kısa süreli ise duruma şüpheci yaklaşmalı ve dikkatli olmalısınız. Çok kısa süreli listeler sağlığınız açısından sakıncalı sonuçlar doğurabilir. Bu türden diyet yemekleri sizlerin beslenme alışkanlıklarında değişikliklere sebep olmaz. Listeniz bittiğinde tekrar eski beslenme alışkanlığınıza geri dönme olasılığınız yüksektir. Hatta zor bir diyetten çıktığınız için özlemle birçok yemeğe saldırmanız vermiş olduğunuz kiloların aniden yerine gelmesine sebep olacaktır.

Diyette Yasaklar olur mu ?

Bir diyette yağ ve karbonhidratlar yasak deniyorsa bu durumda mutlaka bir uzman doktora danışmalısınız. Her besinin vücuttaki görevi birbirinden farklıdır. Eksik olması durumunda vücudun sağlıklı işlevlerinde aksamalar olacaktır. Sevdiğiniz ancak kilo vermenize mani olacak yiyeceklere bir takım kısıtlamalar getirilmesi doğal bir olaydır. Ancak tamamen yasaklanması sağlığınızı tehlikeye sokabilir. Bir programda sizler için çok katı kurallar olmamalıdır. Böyle katı listeye sahip bir diyet sizin psikolojiniz üzerinde olumsuz etkiye neden olacaktır.

Diyetiniz günlük kalori ihtiyacınızı karşılıyor mu ?

Her bireyin gün içerisinde ihtiyaç duyduğu kalori miktarı sahip olduğu boy, yaş, gün içerisindeki aktivite vb. sebeplerden dolayı farklılık göstermektedir. Bu türden farklılıklar göz önüne alınarak uzman bir diyetisyen tarafından diyet listeniz düzenlenmelidir. Günlük kalori ihtiyacınızın altındaki diyetler sağlığınız için olumsuz etkilere neden olabilir. Bu sebeple başkalarının kullandığı ya da uzmanlar haricinde önerilen listelerden uzak durun. Günlük ihtiyacınızın altındaki beslenme şeklinde metabolizma yavaşlatır ve diyet bitiminde verdiğiniz kiloları geri alırsınız.

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*