Loading...
Arama

Diyet İçin Uygun Olmayan Zamanlar

Gece Saatleri

Gece saatlerinde besin tüketimi en aza indirilmeli veya hiç olmamalıdır akşam yemeğinden sonra aradan belli bir zaman dilimi geçince besin tüketimi sıfırlanmalıdır. Bu saatler de yenilen besinler hazımsızlığa yol açtığı gibi vücutta yağ birikimine de neden olmaktadır. Örneğin gece saatlerinde bitter çikolata tüketilmemelidir içinde kafein oranı yoğun bulunduğu için uyku düzenini bozar ve belirli bir süre uykunun kaçmasına sebep olur. Her öğün vaktinde tüketilmelidir ve vücudun ihtiyacı olan su miktarını her gün düzenli olarak alınması gereklidir. Eğer vücudun ihtiyacı olan su miktarı her gün düzenli olarak alınmazsa vücudun bazı kan değerlerinde değişiklik olabileceği gibi idrarda koku ve koyu renk meydana gelir.

 Ara Öğünler

            Öncelikle yapılacak olan diyet için istikrar ve azim gereklidir böyle hem yaşam tarzı düzene girmiş olur hem de yemek tarzı. Ara öğünler asla atlanmamalıdır az az ve sık sık yiyerek metabolizmanın hızlandığı uzman kişiler tarafından kanıtlanmış olsa da zayıflamak isteyen insanların bünyesine göre bu farklılık göstermektedir. Bu ara öğünler sayesinde elverişli zaman da doğru besinler tüketilerek vücuda alınacak vitamin ve posa takibini de yapabiliriz. Ara öğünler de yağlı şekerli yiyecekler tüketmek yerine daha uygun ve karbonhidrattan yoksun besinler tüketilmelidir. Örneğin ceviz içi, gün kurusu, az miktarda kepekli bisküvi, meyve, ayran, süt ve benzeri gıdalar tüketilir ve böylece sağlıksız besinlerle ara öğünü geçirmek yerine daha doğal besinlerle ara öğün geçirilir, bu sayede metabolizma hem hızlanmış olur hem de kan şekeri düzenlenir.

 Hastalık Dönemleri

            Kadınlar da aybaşı döneminde tatlı tüketim isteğinin oluşmasıyla bu isteği kan şekerini dengelemede bire bir iyi gelen tarçın baharatı kullanılmalıdır ve şekerli besin tüketme isteği ortadan kalkar. Bir tek kadınların aybaşı dönemi için değil diyabet, kalp-damar hastalıkları, böbrek hastalıkları ve hipertansiyon ve benzeri gibi hastalıklara sahip olan herkesin dengeli beslenmesi önemlidir. Uzman kişiler tarafından mutlaka destek alınmalıdır ve hastalıkların sebep olduğu yaşam kalitesinin düşüklüğü bir nebze de olsa arttırılmış olur. Birey yapmış olduğu program sayesinde uyum içerisinde hisseder.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*