Diyabetik Ayak ve Bakımı

Diabetik ayak oluşumunu engellemedeki en önemli konu ayak sağlığıdır. Diabet tanısı almış kişiler en başından itibaren diabetik ayak bakımı eğitimi alırlar ve kişisel olarak kendi bakımlarını yapmayı öğrenirler.

Diabet hastalığında söz konusu olan pek çok durumun bir araya gelmesi sonucunda diabetik ayak oluşumu gözlenmektedir. Diabetik nöropati denilen sinirsel hasarın oluşması sonucunda ayaktaki his kaybı en büyük tehlikeyi oluşturmaktadır. Ağrı,ısı,dokunma duyusunun kaybolmasına neden olan bu his kaybı sonucunda kişiler ayaklarında oluşan yaraları veya kesikleri hissetmezler. Diabetik ayak bakımındaki dikkat edilecek ilk şey farkındalıktır. Kişiler kendilerini yara almaktan korumak durumundadırlar.

Ayrıca diabet hastalarında damar yapısı bozulur ve kan dolaşımında istenmeyen değişiklikler gözlenmektedir. Yara iyileşmesi gecikir ve vücudun savunma sistemi yetersiz hale gelir. Bu faktörler birleştiği zaman ise oluşan basit bir yaranın genişleyip büyümesi için uygun yapı oluşturulmuş olur. Ayrıca ayak bakımında mantar enfeksiyonlarının önlenmesi de önemlidir. Ayak mantarları oluşan bu küçük yaraların enfekte olmasına sebep olabilmektedir.

Diabette pek çok tetikleyici faktör sonucunda vücut savunmasız kalabilmektedir. Bu nedenle öncelikle kişilerin hastalığını tanıması ve bu durumu kabullenmesi gerekmektedir. Genellikle çocukluk çağında başlayan Tip 1 diabet hastalıkla geçirecekleri sürenin çok olmasından dolayı bu tür komplikasyonlar açısından daha riskli durumdadırlar.

Diabetik ayak bakımı için alınacak kişisel önlemler vardır. Öncelikle kişilerin ayaklarını korumak için ayaklarına uygun ayakkabı seçimi yapmaları gerekir. Çıplak ayakla evin içinde veya dışarıda yürümek deri bütünlüğünü ciddi tehdit eden bir durumdur.

Ayrıca ayak hijyeni de çok önemlidir. Ayaklarda sık gözlenen mantar enfeksiyonlarının gözlenmesini engellemek için hijyenik bir ortam sağlanmalıdır. Nemli ortamlarda mantarların çoğalması çok daha kolaylaşmaktadır. Bu nedenle ayakların terlemesi durumunda bu terin emilmesini sağlayacak çorap seçimi, ayakların kuru kalmasını sağlamak gerekir. Çorapsız ayakkabı giymek, naylon çorap giymek, ayakları gün içinde yıkamamak diabetik ayak bakımında kesinlikle kaçınılması gereken durumlardır.

Ayrıca her akşam kişilerin bir ayna yardımıyla ayak tabanlarını yara olup olmaması açısından dikkatle incelemelidirler. Kendi göremedikleri yerleri görmelerini sağlayan ayna kullanılması fark edilmeden oluşmuş küçük yaraların saptanmasında önemlidir.

Bir cevap yazın