Loading...
Arama

Diş Sıkma Sorunu ve Tedavi Yöntemleri

Diş sıkma toplumumuzun çok geniş bir kesimini ilgilendiren bir rahatsızlıktır. Diş sıkma hastalığının çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Toplumumuzda her 10 kişiden en az 7 kişide diş sıkma meselesi bulunmaktadır.

Bu rahatsızlığın sebeplerinden birisi psikolojik sebeplerdir. Günlük hayatta karşılaşılan olayları içine atma (gizleme) vaziyetinde veya bir olayı veya konuyu kafanıza taktığınız vakit bu rahatsızlık ile karşılaşabilirsiniz.

Ama bunun karşılaştığınızı geç farketme ihtimaliniz oldukça yüksek. Zira genelde bu rahatsızlığın sonadan farkında oluyorsunuz. Diş sıkma sırasında belirli bir müddetten sonra bu uyuşukluk gittiği vakit ve çenenizin adalemesi durduğu zaman ağrısı ile veya çevrenizdeki bir insanın ikazı ile bunun farkına varabilirsiniz.

Diş sıkma rahatsızlığı ile bir uzman’a rehabilitasyona müracaat etmeniz için nasıl olsa düzelir diyip aradan yıllar geçmesini bellemeyin. Kaybettiğiniz her sene dişinizde daha fazla aşınma olması demektir. Bununla beraber ağrılarınız zaman geçtikte daha da artabilir ve aşırı diş sızlamaları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bilhassa belirli bölgelerde diş eksikliği olan kişiler bu rahatsızlık ile karşı karşıya olduğu zaman ağrı daha şiddetli olabilmektedir ve eklem kıkırdağında rahatsızlıklar oluşabilir. Eklem kıkırdağı kendini yenileme oranı en düşük olan uzuv olduğu için hızlı bir şekilde rehabilitasyon edilemeyebilir.

Dişlerime zarar verir mi ?

Normal koşullarda kendi isteğimiz ile dişlerimizi sıkmaya çalışsak bile şuurumuz yerindeyken belirli bir düzeyden fazla bu kuvveti uygulayamayız. Lakin uyku halindeyken bu kuvvet şuurumuz yerindeyken verdiğimiz gücün 3-4 katına kadar arttırma ihtimalimiz mevcut. Bu arada bu sıkma işlemi gerçekleşirken gıcırdatma olarak adlandırılan dişlerin birbirinin üzerinde kayma olayı gerçekleştiği zaman olması gerekenden çok daha fazla bir diş aşınması söz konusudur.

Bu arada yalnızca diş üzerinde bir aşınma mevzubahis değildir. Boyun bölgesinde bulunan liflerde gevşemeye ve dentin tubule olarak adlandırılan borucuklarda açılmalar ve genişlemeler alana gelir.

Netice olarak diş üzerinde soğuk ve sıcak idrak etmesi normalden daha hızlı gerçekleşmekte ve diş sıkmasının yanında ciddi bir rahatsızlığa da sebep olmaktadır.

Rehabilitasyon Metotları

Dişin birbirine olan travmasını engellemek için plak kullanılabilir veya psikolojik meselelerin ortadan kaldırılması için bir psikolog desteği alması önerilebilir. Buna ek olarak diş sıkmasını sağlayan motor sinirlere gönderilen çeşitli ikazcılar ile bu rahatsızlık ortadan kaldırılabilmektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*