Loading...
Arama

Diş Apsesi ve Tedavi Yöntemleri

Diş Apsesi için hanede yapabileceğiniz bir rehabilitasyon metodu bulunmamaktadır ve kesinlikle bir Diş hekiminin yönlendirmesi ile rehabilitasyon uygulanmaktadır. Bundan dolayı en kısa müddette size en yakın diş hekimliği ile bağlantıya geçip tedaviye başlamanız gerekmektedir.

Tedavi başlangıcına kadar olan süreçte ağrınızı azaltmak için apse bulunan bölgeyi kullanmamaya çalışırsanız ağrınızın dinmesine yardımcı olacaktır.

Belirli aralıklar ile dişlerinizi düzenli olarak fırçalayarak diş üzerinde bir şeylerin birikmesini engelleyebilirsiniz. Zira diş üzerinde biriken gıdalar Apse ağrısını direk tetikleyeceği için bu ağrınızı azaltma ile ilgili size oldukça yardımı olacaktır.

Belirli dozları aşmamak koşulu ile ağrı kesici kullanılabilir, rastgele bir mahzuru yoktur.

Neler yapmamalıyım ?

Diş üzerine içki veya aspirin koymak netlikle yapılmaması şart olan şeylerdir. Geçici olarak ağrı kesici görevi görse bile diş eti üzerinde ciddi tahribatlara sebep olabilmektedir. Anlık olarak apse ağrınız geçebilir ama rehabilitasyondan sonra ek olarak diş eti yaraları ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Rehabilitasyon Süreci

Diş Apsesi küçük bir rahatsızlık gibi idrak ediyor olsa dahi aslında ehemmiyetli bir sıhhat meselesidir. Tedavi süreci başladığı andan itibaren diş hekiminizin söylediği her şeye harfiyen uymanız gerekmektedir. Vasati olarak 1-2 seans arasında tedavi işlemi bitireceği için seans aralarında Apse yapan bölgeyi kullanmaktan kaçınmalısınız. Zayıflayan bölgede kırılma ihtimali artar ve bu arada bununla eş değerde ağrınızı arttırabilir.

Doktor tavsiyesi ile antibiyotik veya ağrı kesici düzenli olarak aksatmadan kullanılabilir.

Rehabilitasyon edilmezse ne olur ?

Diş Apsesi rehabilitasyon edilmediği müddet süresince hem büyür hem de çevrenine dağılır. Tabii olarak Apse yapan diş bundan negatif olarak etkilenir ve etrafındaki dişleri de aynı şekilde etkiler. Apse ilerlediği vakit Apse yapan diş ilerleyen dönemlerde kemik felaketine bağlı olarak sallanmaya başlar ve geç kalındığı için çoklukla bu diş çekilmeye mahkum olur.

Buna karşın tedavisi yapılmaz ise çevreninde bulunan komşu dişleri etkilemeye başlayacaktır ve çevreninde bulunan dişlerin sağlığı tehlike altına girecektir.

Diş apsesi kemik içerisinde çok hızlı bir şekilde dağılmaktadır. Bu dağılma sürecinde yanağınız veya damağınız üzerinde şişlikler olabilir. Bu hem çok ağrılı bir süreçtir hem de kişinin yüz simetrisini oldukça negatif istikamette etkiler.

Uzun süre tedavi edilmeyen apseler giderek içerisindeki mikroorganizmalar ile kistlere ve ilerleyen evrelerde iyi huylu veya kötü huylu olmak üzere Urlara dönüşebilirler.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*