Genel Sağlık

Deri Üzerinde Beyaz Pullanma

Deri sürekli dış ortamla ilişki halinde olduğundan çeşitli dış kaynaklara bağlı olarak yıpranabilir. Isı, soğuk ve kimyasal maddeler deride çeşitli değişikliklere yol açabilmektedir. Bunlar bazen kızarıklık, bazen deride dökülme, bazen kabarıklık, bazense beyaz pullanma şeklinde kendisini göstermektedir.

Deride beyaz pullanma,üst deri yüzeyinde bütünüyle keratenize olmuş ve canlılığını kaybetmiş hücrelerin birikmesiyle oluşan beyaz ve küçük tabakaların ayrılmasıyla ortaya çıkar. Yani derinin hücrelerinin yapısını bozan birçok faktör bu şekilde pullanmaya neden olabilir.

Derinin pullanması ve beyaz döküntülerin oluşması normal koşullarda da görülebilen bir sorundur. Özellikle vücudun bazı bölgelerinde; örneğin saçlı derisinde belirgindir. Buradaki kabukçuklar kepeklerden meydana gelmiştir. Çok sayıda deri hastalığında örneğin; iktiyoz, sedef hastalığı, bazı mantar hastalıkları, liken, soyulmayla birlikte seyreden dermis (altderi) iltihaplarında, eritrodermide, çeşitli nedenlerle oluşan döküntülerde belirgindir.

Kısacası deride beyaz döküntüler birçok nedenden kaynaklanabilmektedir. Bazen derinin çeşitli nedenle ile yıpranmasından kaynaklandığı gibi bazende deri hastalıklarından dolayı kaynaklanmaktadır.

Bu durumda nemlendirici kremlerin kullanılması faydalı olabilmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir