Loading...
Arama

Depresyon Nedir Nasıl Kurtuluruz?

Bu yazımızda depresyon nedir? bulguları ve tedavisi konusunu siz kıymetli okuyucularımıza açıklayacağız yararlı olmasını dileriz. Depresyon majör depresif arıza manasına gelmektedir. Kişinin hayatını idame ettirecek, yemek yeme, uyuma, çalışmak ve hem de daha eskiden beğenile yaptığı rastgele bir şeyden bundan sonra beğeni alamama hali olmakla beraber en sık görülen ancak tedavisi olan bir hastalıktır.

Depresyon Nedir? Bulguları Ve Tedavisi

Depresyon rahatsızlığına sahip olan şahıslar hem duygusal hem de fiziksel yönden yorgun olurlar. Canları hiçbir şey gerçekleştirme istemediği amacıyla iş hayatlarında başarısızlıkla karşılaşmaktadırlar. Depresyon bulguları ilk buluğ devresinde görülmeye başlanır ve ciddi anlamda risk seviyesi yüksektir. Öğretmenler ve aileler doğrulusunda fark edilemeyen bu hal, buluğ devresi semptomlarıyla karıştırabilir ya da öyle algılanmasına sebep olabilmektedir.

 

Depresyon Bulguları Nelerdir?

Her üzüntü duygusu içersinde olduğunuzda depresyona girdiğinizi düşünmemelisiniz. Sizi üzen bir hadise karşısında hissettiğiniz duyguyla, depresyonda olmak değişik şeylerdir. Depresyonun başlıca sebepleri şunlardır;

Sürekli üzgün olma hali
Aktivitelere karşı ilgisiz ve beğeni alamama hali
Aşırı yeme ve aşırı iştahsız olma hali
Konuşma isteğinin olmaması,
Yorgun hissetme
Uykusuzluk
Kararsız ve dikkatsiz olma
Ölüm ve İntihar girişiminde bulunma isteği
Nedensiz fiziksel ağrı hali
Sürekli ağlama hali

Depresyon hastalığının tanısının konulabilmesi amacıyla bir haftadan daha uzun süren bu açıklananden birkaçının gözlenmiş olması gerekmektedir. Depresyon genç ihtiyar ayırt etmeksizin herkeste görüleceği gibi erkeklere oranla kadınlarda görülme mümkünlülüğü ve sıklığı daha fazladır.

Depresyon Nedir

Erkeklerde görülen açıklananle kadınlarda görülen açıklanan değişiklik gösterse de normal de var olmayan duyguları yaşıyorsanız depresyon sendromu manası taşımaktadır. Gençlerde görülen depresyon bulguları ile ihtiyarlarda görülen açıklanan değişiklik göstermektedir. Gençlerde, baş ağrısı, karın ağrısı, ağlama krizleri, üzüntü, öfke, huzursuzluk gözlemlenirken, ihtiyarlarda duygusallıktan çok nedensiz fiziksel ağrılar eşlik eder ve hafıza kayıpları görülebilmektedir.

Depresyon Tedavisi

Depresyon tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Hastalıktan aynı şekilde etkilenmeyen depresyon hastaları amacıyla tedaviler şahsa özeldir. Her yüz şahıstan 85’i tedaviye olumlu yanıt vermektedir. Tedavi sonrasındaki süreçte nerdeyse bütün hastaların hayat niteliği artmaktadır. Tanı ve tedaviden evvelce eksper bir hekime müracaat dilmesini gerekmektedir. Çünkü birtakım hastalıklar depresyonu tetikleyebilmektedir. Bunun amacıyla kan tahlili yapılması, troid rahatsızlığı olup olmadığı belirleme edilmesi gerekmektedir.

Tedavi de depresyonun orta ya da kuvvetli olması değişkenlik göstermemekle beraber antidepresan ilaçlar ve terapilerle bu hastalığın üstesinden gelmek mümkündür. İlaç tedavisinde ilk birinci ay tedaviye az olsa yanıt veren hastaların asıl iyileşme süreci üçüncü ve dördüncü ayın sonucunda görülmeye başlanmaktadır.

Terapi tedavisinde hastanın hali göz önünde bulundurularak bir hafta ya da da uzun olmakla beraber 10 ila 15 oturum arasında iyileşme gözlenmektedir. Bu tedavilerin başarıya ulaşabilmesi amacıyla depresyon rahatsızlığına sahip hastanın hangi tekniğin kendisi amacıyla ideal olup olmadığına karar vermesi ve bu tarafta daha basit adım kaydedilmesi beklenmektedir. Ancak bu hal ağır depresyon hayatış hastalar amacıyla geçerli değildir. Ağır depresyondaki şahıslar amacıyla antidepresanlarla toplu bir çalışması ideal olmaktadır.

Antidepresan Kullanımı ve Cinsellik

Depresyon tedavisinde sarfedilen antidepresanlarla nörotransmitter (beyin kimyasallarındaki yapı) değiştirerek duygu hallerının düzeltilmesine yardımcı olurken, aynı yapı cinsellikte de kullanılmaktadır.

Bu sebeple antidepresan kullanan bireylerin cinsellik esnasında beyinden giden mesajların büyülenen sinir yollarına uladımdığını görülmektedir. Antidepresanın yeterinde artış yapıldıkça cinsel problem şikâyetleri de artmaktadır.

Antidepresan tüketimi ile meydana çıkabilecek haller cinsel isteksizlikle başlayıp, sertleşme, geç boşalma ya da orgazm olamama gibi hallere sebebiyet vermektedir. Bütün bu sebeplerin meydana çıkması depresyon ile başlamış olup, SSRIs sahibi olan antidepresanlarla bu tablo daha çok artış göstermektedir.

avast premier satın al

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*