Loading...
Arama

Dengeli ve Düzenli Beslenmenin İncelikleri

Sağlıklı yaşamak için dikkat edilmesi gereken bir konu da dengeli ve düzenli beslenmedir. Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için düzeli ve dengeli beslenmek şarttır. Düzenli ve dengeli beslenmek için tüm proteinleri, mineralleri, yağları, karbonhidratları ve vitaminleri vücudumuza almamız gerekir. Bütün besin gruplarından yararlanmalı ve bunları tüketmeliyiz. Genellikle besinler dört gruba ayrılır. Bunlar; et, süt, sebze veya meyve, ve en önemlisi olan tahıl grubudur.

Her gün tükettiğimiz ekmek buğdaydan yapılmaktadır. Buğday ise hayatımızı sürdürebilmemiz için gerekli bir tahıldır. Vücudunuz için gerekli olan proteini karşılarsanız kendinizi oldukça enerjik hissedersiniz. Gün içerisindeki enerjimizin %20’sini proteinlerin yardımı ile kazanırız. Protein, sporcular ve atletler için önemli bir husustur. Günde düzenli olarak yağ tüketmenin de vücudumuza büyük ölçüde yararı olacaktır. Yemeklerde kullanılan yağların margarin olmamasına dikkat edilmelidir. Margarin yağı içerisindeki bileşenler ve katkı maddeleri nedeniyle damarlarda tıkanıklık oluşturur. Bu sebeple sağlıklı yağ tüketimi için evimizde kullandığımız yağların, margarin değil , taze, doğal inek yağı olması gerekir. Kalsiyum ihtiyacınızı gidermek için ise yoğurt, süt, ayran gibi süt ve süt ürünlerini kullanabilirsiniz.

Hergün en az iki adet değişik tür meyve yemeliyiz. Meyveler vitamin bakımından zengin yiyeceklerdir. Eğer meyveye sahip değilseniz meyve suyu içebilirsiniz. Meyve suları, yenilecek meyvenin yerini tutabilir. Bolca meyve tüketerek A, B, C, D, E, ve K vitaminlerini vücudunuza alabilirsiniz.

Çocuklara gelişme döneminde aşırı derece tatlı yedirmek, dişlerini çabuk kaybetmesine ayrıca erken yaşta diyabet hastalığına yakalanmasına neden olabilir. Çocuk beslenmesinde şeker önemli rol oynamaktadır. Çocuklarınıza şekerli ve tatlı yiyecekler yerine doğal sıkılmış meyve suyu içirebilir, çeşit çeşit seçilmiş sebzeler yedirebilirsiniz. Çocukluk yaşlarında süt ürünleri tüketmek boy uzamasına ve sağlıklı büyümeye yardımcı olur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*