Defne Yaprağı Çayı Tarifi ve Faydaları

Yemeklerimizde sıkça kullandığımız defne yapraklarını pekâlâ çay olarak da tüketebiliriz. Hem neden tüketemeyelim ki, içinde sağlık dersen sağlık, lezzet dersen lezzet var. Defne yaprağının çay olarak kullanılışının asıl amacı vücuttaki fazla suyu atmaktır. Eskiden beri kullanılır ve çeşitli hastalıklara iyi geldiği rivayet edilir durur. Peki, nedir bu hastalıklar diye sorarsak;

Cildi güzelleştirir, yüzünüze bir canlılık sağlar. A vitamini açısından zengin bir kaynak olarak bilinir. Öksürüğü bıçak gibi kestiği de kullananlar tarafından söylenir. Rahatlatıcı etkisiyle sindirim sorunlarını çözer, hazmı kolaylaştırır ve mide ağrılarına iyi gelir.

Kilo verdirir çünkü antioksidandır.

Sıcak yaz günlerinde tüketilirse şayet, terlemeyi önler, uykuyu düzenler ve yazın kapanan iştahları açar.

Vücuttaki şişkinliği alır ve zayıflamaya katkı sağlar. Balgam söktürücü ve öksürük kesici özelliği dolayısıyla kışın bol bol tükettiklerimiz arasına girmeli. Klasik çay içmekten bıktıysanız ve sağlığınız için bir adım atmak isterseniz bu çayı keyifle içebilirsiniz.

Aynı zamanda yağını da bacak, eklem, romatizma ve kas ağrılarında kullanabilirsiniz. Bu yağla ciltteki yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Tarifi

Bir bardak için; 3 defne yaprağı suyla beraber kaynatılır ve ocağın altı kapandıktan sonra 4-5 dk demlenmesi beklenir. Bir diğer şekilde de yapılabilir kaynattığınız suyun içine yaprakları atarsınız 6 dk bekletir ve şeker katmadan içersiniz. Eğer ben şekersiz öyle tatsız tuzsuz tüketmem derseniz içine biraz limon aroması katmak hiç de fena olmaz ya da balı da tercih edebilirsiniz ama şeker kullanmamaya lütfen özen gösterin. Afiyet olsun…

Bir cevap yazın