Ana Sayfa / Kalp ve Damar Sağlığı / Damar Sertliğinin Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Damar Sertliğinin Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Değerlendir

Kalp ve damar sağlığı ile ilgili sık karşılaşılan problemlerden birisi de damar sertliğidir. Yaş, cinsiyet ve genetik faktörler gibi birçok faktöre göre ortaya çıkabilen bu problem bazen basitçe çözülebildiği gibi bazen ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Özellikle orta yaş üzerinde görülmektedir.

Yüksek tansiyon, şeker hastalığı, yüksek kan kolesterol seviyeleri damar sertliğinin oluşmasına neden olan sorunlar arasında yer almaktadır. Sigara içmekte damar sertliği oluşumunda büyük rol oynar.

Damar sertliği bulduğu yere göre farklı belirtiler göstermektedir. Kalp damarlarında sertleşme varsa spor yaparken göğüste yanma, kalbin ağrıması, kollara yayılan bir ağrıma görülür. Böbrek damarlarında sertleşme varsa yüksek tansiyon ve böbrek fonksiyonlarında bozukluk oluşturur. Ayak damarlarında sertleşme varsa ayakta ısı kaybında düşme, kramp tarzında ağrı son olarak gangren görülür. Beyine giden damarlarda sertleşme görülürse bilinç kaybı ve kaslarda güçsüzlük görülür.

İlk gidildiğinde ultrasonla bakılır. Sonra anjiyoyla damarların tıkanıklık dereceleri tespit edilir. Duruma göre ilaç tedavisi, by-pass ya da balon yöntemi uygulanır.

Hastalıktan korunmak için hastaya sigara bıraktırılır. Düzenli olarak egzersiz yaptırılır. Daha önceden kalp krizi geçirmiş birine ise tekrardan kalp krizi geçirmemesi için kanı sulandırıcı ilaçlar verilir.

Bir önceki yazımız olan Bypass Ameliyatı Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde Bypass Ameliyatı Anestezi, Bypass Ameliyatı Fiyatı ve Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

İnsanlarda Normal Kalp Atım Sayıları

Değerlendir Kalp dokularımıza kanı pompalayan hayati organımızdır. Kanı akciğere gönderir. Akciğerde oksijenlenen kan tekrar kalbe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc