Loading...
Arama

Çörek Otu Mucizeleri ve Faydaları

Halk arasında kara habbe olarak bilinen ve mutfağımızın vazgeçilmezlerinden olan çörek otu eski çağlardan beri modern ve alternatif tıbbın en nadide parçalarındandır. Hadis-i şerifte adı geçen nadir bitkilerden olan çörek otu, ölümden başka her derde deva olarak bilinmekle birlikte faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla.

            Kullanım alanları oldukça geniş olan Çörek Otu başlıca tıp ve kozmetik alanında kendini göstermektedir.Çörek otunda % 21 protein, % 38 karbonhidrat ve % 35 bitkisel yağlardan oluşmaktadır.Çörek otunun yağ oranı %18’dir. İçeriğinde: Omega 3, Omega 6, Nigellon, thymoquinon, linoleik asit, oleik asit, palmitik asit, kalsiyum, sodyum, potasyum, demir, çinko, bakır, magnezyum, selenyum, fosfor, A vitamin, B vitamini ve C vitamini içerir.

            Hastalıklara şifa olan bu kutsal bitki başta kanser olmak üzere birçok hastalığında tedavisinde kullanılmaktadır.Bunun sebebi ise Çörek otunun içinde bulunan Timokinon dur.

            Çörek otu başlıca -Prostat ve meme kanserini yavaşlatır, akciğer kanserine karşıda koruyucudur, -Kanı sulandırır, -Kan şekerini düşürür, -İdrar sökücü ve iltihap giderici olarak kullanılır, -Zayıflamaya yardımcı olur, -Antioksidandır, -Hazmı kolaylaştırır, -Kolestrol ve yüksek tansiyonu düşürür, -Alerjik rahatsızlıklarda kullanılabilir gibi yüzlerce şifası bulunmaktadır.

            Çörek otu’nun en çok zorlandığımız kısmı kullanım şeklidir. Öğütülmüş olarak değil, tohum olarak alınması daha uygun olmakla beraber el değirmenlerinde öğütülerekde kullanılabilir. Kahvaltıdan ve yemekten 1 saat önce 1 tatlı kaşığı çiğnemek uygundur. Sindirimi kolaylaştırmak için bal ve su ile kullanılabilir. Süt ve süt ürünleri ile tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir.

            Hastalıklarda kullanım açısında çörek otu:

-Ağız yoluyla alınımında akciğer fonksiyonunu iyileştirir ve astımlı hastalarda hışıltılı solunum ve öksürük ataklarını azaltır. Günde 2 gram öğütülmüş olarak kullanılmalıdır.

-Astım: Astım hastalığında atak olduğu zaman bir fincan kahve ile karıştırılarak sabah ve akşam içilir. 2 gün bunu yapınca astım atağınızı geçiştirir. Bunun yanında çörek otu yağını göğüs ve sırt kısmına masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

-Yüksek tansiyon: Hastalığı yaşayanlar da ise günde 0.6 gram çörek otu alarak tansiyon düşmesi sağlanır ve bu sayede idrar sökülmesine de yardımcı olur.

-Boğaz ağrısı: Günde 2 gram çörek otunu bal ile karıştırıp veya su yardımıyla yenilebilir.

-Şeker Hastalığı: Yapılan araştırmalar sonucunda çörek otu yağının kanda ki şeker oranını düşürdüğü ve bunun yanında insülin miktarını da arttırdığı gözlenmiştir.

-Araştırmalar, çörek otu yağı kullanmanın sperm sayısınıve kısırlık problemi olan erkeklerde spermlerin hızını arttırdığını göstermektedir. 2 ay süreyle günde 2 kez 2,5 mL çörek otu yağı kullanılabilir.

– Hemoroid, ishal gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir.

-Ayrıca Çörek otunun unutkanlığa da iyi geldiği kanıtlanmıştır.

            Çörek Otu yağı yapımı ;

            Çörek otu yağını aktarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Evde kendinizin yapacağı çörek otu yağı daha sağlıklı ve güvenilirdir. 2 yemek kaşığı öğütülmüş çörek otu tohumunu 200 ml’lik bir şurup şişesine koyun.Çorek otu tohumunu robot ya da havan yardımıyla öğütebilirsiniz. Çünkü öğütüldükten sonra bekleyen çörek otunun uçucu yağları kaybolduğundan dolayı faydasını görmezsiniz. Şişeyi ağzına kadar zeytinyağı ile doldurup kapağını kapatın. Bu şekilde 1 hafta bekletin ve günde bir kaç kez çalkalayın. 1 hafta sonunda artık çörekotu yağını kullanabilirsiniz.        

            Kullanım olarak günde 2 gram çörek otu veya 1-2 çay kaşığı çörek otu yağı tüketin. Çabuk iyileşirim mantığıyla çok fazla tüketmeyin, herşeyin bir dozu var bunu aşmamaya dikkat edin.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*