Loading...
Arama

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı (Otitis Media) ve Tedavisi

Otitis media; yani orta kulak iltihabı özellikle çocuklarda sık karşılaşılan kulak problemlerindendir. Hemen hemen her çocuk bu sorun ile karşılaşmıştır. Bu yazımızda sizlere özellikle çocuklardaki orta kulak iltihabından ve çocuklardaki orta kulak iltihabının tedavisinden bahsedeceğiz.

Otitis media bir çeşit orta kulak iltihabı hastalığıdır. 1,5 yaşın altındaki çocuklar bu rahatsızlık nedeniyle sık sık hastane kapılarını çalmaktadır. Özellikle de 2 yaşın altında­ki çocukların arasında sıklıkla görülen bu hastalık aileler tarafından da iyi bilinmektedir. Bu hastalık özellikle de Batı ülkelerinde yaygın olarak yaşanmaktadır. Bu hastalık o ka­dar çok yaygındır ki, birçok aile bu hastalığın çocuklarının gelişim sürecinin bir parçası olduğunu düşünmektedir. Uygulanan modern tıp tedavilerinin otitis media hastalığı için köklü bir çözüm getiremediği bilinmektedir.

Otitis media hastalığı için uygulanan tedavi iki aşamalıdır; ilaç tedavisi ve ameliyat. Özellikle de kronik hastalıklarda ameliyat önerilmektedir. Akut otitis media hastalıkları için antibiyotik kullanımı tavsiye edilmektedir. Zamklı kulak (efüzyonlu otitis media) adı ve­rilen hastalık için de antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Antihistamin türü ilaçlar ve kulak-burun açıcı ilaçların kullanımı da uygundur.

Efüzyonlu Otitis Media (EOM) genel ve lokal enfeksiyon belirti ve bulguları olmak­sızın, sağlam kulak zarı arkasında sıvı toplanmasıyla ortaya çıkan bir orta kulak iltihabı tipidir. Plasebo etkisinin bile kullanılan antibiyotik ilaçlardan daha yararlı olduğu hatırla­tılmıştır. Plasebo etkisi, hastaların ortada gerçek bir tedavi olmaksızın ilaç sandıkları şe­kerli hapları içerek tedavi edilmesidir.

Orta kulak iltihabı sorununu yaşayan çocukların gözetim altında tutulması gerekmektedir. 1981′de Hollanda’da yapılan bir çalışma antibiyotik tedavisi, miringotomi (kulak zarı­nın parasentezi yani orta kulakta birikmiş ve ama kulak zarının engellemesi nedeniyle dı­şarı çıkamayan sıvı içeriğini boşaltmak için kulak zarının delinip içeri girilmesi işlemi) ve antibiyotik destekli miringotomi tedavisinin plasebo etkisinden hiçbir farkı olmadığını or­taya koymuştur. Hollanda’da 1990 yılında yapılan bir araştırma, 1981 yılında yapılan çalışmadan etkilenen doktorların orta kulak iltihabı için antibiyotik tedavisi uygulamaktan vazgeçtiğini göstermiştir. Hollanda’da çalışan doktorların sadece %30′unun orta kulak tedavisi için antibiyotik tedavisi uyguladığı belirtilmiştir. Amerika’daki doktorların %98′i orta kulak iltihabı için antibiyotik tedavisi uygulamaktadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*