Loading...
Arama

Çocuklarda İştah Sorunu ve İştah Artırma

Çocuğunuzda ciddi anlamda iştah sorunu varsa bu sizi oldukça fazla üzebilir. Ancak üzülmenize gerek yok bir kaç basit yöntemle atlatabilirsiniz.

  • Çocuğunuz çok iştahsızsa öncelikle çocuğunuzu düzenli yemek yiyen çocuklarla tanıştırınız. Çocuğunuz diğer çocuklar yemek yerken onlara özenir ve onlar kadar yemek yemeye çalışır bu sayede çocuğunuzun iştahını arttırabilirsiniz. Özellikle yemek yemezsen diğer çocuklar seni geçer ve oyun oynarlarken sen küçük kaldın diye seni oyuna almaz gibi söylemlerde bulunarak çocuğunuzu yemek yemeye teşvik edebilirsiniz.
  • Sırf bol miktarda besin barındırıyor diye çocuğunuza onun sevmediği yiyecekleri yedirmeyin. Her defasında ne yemek istediğini sorun ve mümkün mertebe canının çektiği şeyleri yapmaya çalışın. Çocuk her zaman sevdiği şeyleri yerse iştahında büyük oranda açılma meydana gelecektir.
  • Çocuğunuzun asla peşinden yemek yesin diye koşmayın. Çocukların en çok nazı ana ve babasına geçer. Siz direttiğiniz sürece çocuğunuz yemek yemekten uzaklaşır. Bunu her ne kadar ilgi çekebilmek adına yapıyor olsa bile bu durum gelişmesini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu yüzden tabağı önüne bırakın ve yemek yemesi için diretmeyin.
  • Çocuklarda iştah arttırmanın yolları hususunda en önemli maddelerden biriside uykudur. Çocuğunuza özellikle öğle vakitlerinde uyuma alışkanlığı kazandırın. Düzenli uyuyan çocuklarda iştahın belirli düzeyde arttığı tespit edilmiştir.
  • Çocuğunuza küçük yaşlarda yeşil yapraklı sebzeleri sevdirin. Bebeklik döneminde çocuğunuza ek besin olarak sebze yedirin. Küçük yaşlarda edinilen alışkanlıklar çocuğunuz büyüyünce de devam edecektir. Bu sayede çocuğunuza sebzeleri sevdirebilirsiniz.
  • Çocuğunuz tatmadığı yemekleri bile sevmiyorum deyip yemiyorsa sakın alternatif sunmayın. Bu yemekten başka yemek yok deyip onu zor durumda bırakın ve sevmiyorum dediği o yemeği kendi rızasıyla yedirmeye çalışın. Bu iştah arttırmada en önemli yöntemlerden birisidir.

Hepinizin çocuğunun vatana millete hayırlı evlat olmasını temenni eder sağlıklı uzun bir yaşam dileriz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*