Loading...
Arama

Çocuklarda Ateş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

3 yaş altındaki çocuklarda görülen ”ateş” ebeveynleri en çok endişelendiren durumların başında gelir.Bağışıklık sisteminin tam gelişmediği çocuklarda sıklıkla görülebilen bu durum karşısında anne ve babaların ateşin nasıl oluştuğu,nasıl ölçülüp değerlendirildiği,ateşe neden olan ciddi bakteri enfeksiyonlarının neler olabileceği,nasıl ve ne zaman tedavi edilmesi gerektiği gibi konularda bilgi sahibi olmaları büyük önem taşır.

Çocuk Doktoru Arzu Özgeneci Öngün, vücuttaki ısı mekanizması hakkında şu bilgileri veriyor:”Ateş,vücudun farklı virüs,bakteri ve diğer mikroorganizmaları tanımlama ve onlarla savaşma nedeniyle ortaya çıkar.Ateşin en sık görülen sebebi enfeksiyonlar olup; çocuklar hayatlarının ilk beş-altı yılında çok sık viral enfeksiyona bağlı ateşli hastalık geçirebilir.Ateşten şüphelenildiğinde,çocuğumuzun mutlaka vücut ısısı ölçülmelidir.Çocuğun alnına dokunarak hissedilen vücut ısısı güvenilir değildir.Termometre elinizden daha hassastır ve gerçek vücut ısısını ölçer.”

Dr. Öngün’e göre,vücut ısısı, normal seviyenin üzerine çıktığında ateş olarak adlandırılıyor.İnsanlar için ortalama normal vücut ısısı 37 derece olarak kabul ediliyor.Çocuklarda bu durum farklı olabiliyor.

Çocuk Ne Zaman Ateşli Kabul Edilir ?

Anne ve babaların ateş konusunda çok endişeli davrandıklarını belirten Öngün’ün, ailelere önerileri ise şöyle: ” Eğer çocuğunuzun vücut ısısı ; makattan 38 derece üzerinde,kulaktan 37.8 derece,koltuk altından 37.2 derece üzerinde ise ateşli kabul edilir.Tedavi konusunda aileler tarafından çok fazla yanlış uygulama yapılıyor.O uygulamaları şöyle sıralamak mümkün:

 • 3 ay ve altındaki tüm bebekler mutlaka tıbbi açıdan değerlendirilmeli.
 • Susuzluğu engellemek için vücut sıvısını eksik bırakmamak gerekir.Yüksek ateş özellikle küçük çocuklarda hızlı su kaybına sebep olarak dehidratasyon yaratabilir.Su, çorba,meyve suları verilebilecek iyi şeçeneklerdir. Kafein içeren kola ve çay gibi içecekler,idrar söktürücü etkisinden dolayı su kaybına sebep olacağından, içirilmemesi gerekir.
 • Yemek istemeyen çocuklar beslenmek için zorlanmamalıdır.Çocuk ne yemek istiyorsa kabul edilebilir miktarlarda izin verilmelidir.
 • Okula giden çocuklar ateş 24 saat yükselmeyinceye kadar evde istirahat etmelidir.
 • Alın, şakaklar, koltuk altı, kasıklar ve bacaklar arkalarına ıslak ve ılık kompres uygulanması,ateşi düşürmede oldukça etkili bir yöntemdir.Soğuk su ve alkol,ateşte daha fazla yükselmeye sebep olacağından ve titreme yaratacağından kullanılmamalıdır.Uygulanan kompresler sık sık değiştirilmelidir.
 • Aşırı kıyafet giydirme, ateşin daha fazla yükselmesine neden olabileceğinden, çocukları çok az giydirmeli,uyuturken giysiler daha da azaltılmalıdır.Terletme yöntemi ile ateş düşürülemeyeceği gibi,daha fazla zarar verebileceği unutulmamalıdır.
 • 38.9 dereceden daha düşük vücut ısısına sahip ateşli çocukların çoğunda; eğer çocuğun genel durumu iyi ise ilaç ihtiyacı olmayabilir.38.9 derecenin üzerinde ateşli ise asetaminofen veya ibuprofen içeren ateş düşürücüler, çocuğunuzun yaşı ve kilosuna göre verilebilir.Çocuğunuzun yaş ve kilosuna göre önerilen dozu bilmiyorsanız,doktorunuza danışmalısınız.
 • Reye sendromu, olarak bilinen ani karaciğer ve beyin hasarı ile seyreden hastalığa neden olduğu için,12 yaş ve altındaki çocuklarda aspirin,ateş düşürücü olarak önerilmemektedir.

Ne Zaman Doktoru Aramalısınız ?

Dr. Arzu Özgeneci Öngün’e göre,doktorunuzu aramak için sizi harekete geçirecek ateş; çocuğunuzun yaşına,mevcut olan hastalığa ve ateşe eşlik eden diğer bulguların varlığına göre değişiklik gösterir. ”Bu açıdan çocuğunuzun durumu hakkında yorum yapmakta zorluk çektiğinizde en iyi yöntemin,doktorunuza danışmak olduğunu unutmayın” diyen Öngün, vakit kaybetmeden doktorun aranması gereken durumları da şöyle sıralıyor:

 1. 3 ay veya daha küçük bebeğinizin ateşi makattan 38 derece ve üzerinde ise,
 2. 3-6 aylık bebekte 38,3 derece ve üzeri olan ateşte,
 3. 6 aydan büyük bebekte 40 derece ateş ölçülüyorsa,
 4. Ateşle beraber çocuğunuzda susturulamayan sürekli ağlama,ateş düşmesine rağmen huzursuzluğun devam etmesi,sürekli uyuklama hali,bilinç bulanıklığı ve sayıklama,ateşle beraber vücutta kızarıklık bulguları varsa,
 5. Bebekte susuzluk bulguları (ağlarken gözyaşı olmaması, bıngıldakta çöküklük,dudak ve ağız içi kuruluğu, idrar miktarında azalma gibi ) mevcutsa,
 6. Daha öncesinde veya ateşli iken havale geçirmişse,
 7. 72 saatten daha uzun süre ateşi devam ediyorsa,
 8. Ateşle beraber öksürük,kulak ağrısı,boğaz ağrısı, ense sertliği,sık idrara çıkma,idrar renginde değişiklik,karın ağrısı,kusma,ishal,eklemlerde kızarıklık,eklem hareketlerinde kısıtlılık ve şişme mevcutsa.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*