Loading...
Arama

Canan Karatay Diyeti Hakkında Bilgi

Profesör Doktor Canan Karatay’ın televizyon ekranlarından beslenme alışkanlıkları ile sık sık yapmış olduğu uyarılara artık hepimiz aşinayız. Vermiş olduğu tavsiyeleri Karatay Diyeti isimli kitabında toplayan Canan Karatay’ın vermiş olduğu diyet programı alışılagelmiş diyetlerden oldukça farklı bilgiler içeriyor.

Günde 3 Öğünü Geçmeyin
Canan Karatay Diyeti, ara öğünleri tavsiye etmemesi ile diğer diyet programlarından oldukça ayrı bir yerde duruyor. Canan Karatay’a göre ara öğünlerde alınan gıdalar ile kandaki insülin seviyesi normalden daha fazla olmakta ve bu da karaciğer yağlanması, tansiyon ve şeker hastalığı gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Ekmek Yasak
Ekmeği azaltmak değil, kökten kesip atmak gerekiyor; özellikle de beyaz ekmeği. Fabrikasyon üretilen ekmeklerdeki tatlandırıcılar ve diğer maddeler ekmeğe karşı olan bağımlılığı artırabiliyor. Bu da vücuttaki glisemik endeksi artıran en önemli sebeplerden birisi.

Karbonhidrat Oldukça Sınırlı
Karbonhidrat insülinin yükselmesinin en büyük nedenlerinden birisi. Bu da kanser ve kalp krizi gibi problemlerle karşılaşmak için temel atmak etmek. Bu nedenle Karatay Diyeti’nde karbonhidrat kullanımı oldukça sınırlı.

Aç Kalmak Yasak
Vücutta yeteri kadar gıda alınmadığı takdirde, beyin metabolizmayı yavaşlatarak enerji depolanmasını sağlar. Bu da yağ yakılmasının nüne geçer. Bu yüzden aç ve hareketsiz kalmayacak şekilde günlük hayatı düzenlemek gerekiyor.

Kaliteli Gıda Tüketilmeli
Canan Karatay’a göre az yemekten çok daha önemli bir detay var. O da gıdaların kaliteli olması; yani doğal olması. Karatay’a göre köy tereyağı, doğal zeytinyağı ve ceviz gibi yüksek kalorili besinlerin tüketilmesinde bir sakınca yok. Tek şart doğal olmaları.

Günde 1 Meyve
Meyveler lifleri ile birlikte yenmeli ve akşam saatlerinden sonra yemek de meyve de tüketilmemeli. Ayrıca günde en az 2.5 litre su tüketilmeli.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*