Loading...
Arama

Botoks İğnelerinin Yan Etkileri

Botoks iğneleri yaşlılık belirtilerini en aza indirmek ve cildin daha genç görünmesini sağlamak için uygulanan kozmetik bir prosedürdür. Botoks iğneleri diğer tüm medikal prosedürler gibi bazı yan etkilere neden olabilir. Botoks iğnesi yaptıran birçok kişi genellikle hafif yan etkiler yaşasa da bazı durumlarda ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Botoks iğnelerinin en sık karşılaşılan yan etkisi göz kapaklarında sarkıklıktır. Yapılan çalışmalar bu durumun vakaların %20’sinde oluşabileceğini ortaya koymuştur. Göz kapaklarında sarkıklık genelde iğneler yapıldıktan hemen sonra gözlemlenir ve kendiliğinden kaybolmaz. Bu durum için hastanın tekrar doktora gitmesi gerekir.

Botoks iğnelerinin diğer bir yan etkisi de yutkunmada zorluktur. Vakaların yaklaşık olarak %19’unda yutkunma sorunları ortaya çıkmaktadır. Yutkunma zorluğu geçici bir yan etkidir ve iğneler yapıldıktan birkaç gün sonra kendiliğinden kaybolmaya başlar.

Botoks iğneleri sonucu hastada üst solunum yolu enfeksiyonu da gözlemlenebilir. Böyle bir durumda hastanın derhal bir doktora danışması gerekir. Bu durumun nedeni genellikle sahte botoks iğnelerinin kullanımıdır. Bu nedenle botoks yaptırmadan önce gideceğiniz botoks merkezinin kaliteli ve saygın bir yer olmasına özen gösterin.

Botoks yaptıran kişilerin %11 operasyonun ardından baş ve boyun ağrılarında şikayet etmektedir. Bu sorunları çözmek için bazı reçetesiz ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Ağrı kesiciler ağrılarınıza iyi gelmiyorsa bir doktora danışmanız gerekebilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*