Loading...
Arama

Bir 1 Ayda Beş Kilo Nasıl Verebilirim

Sağlıklı bir şekilde de hızlı kilo verilebilir. Bunun için kendinize uygun bir diyet listesi belirleyin ve bol bol hareket edin. Sadece aç kalarak kastan kilo verirken vücudunuz önlem olarak yağ depo edecektir. Kilo vermek için üç altın kural var:

*Kararlı olun

*Belli periyotlar ile tartılın

*Bol bol hareket edin

Bu altın kurallara uyduğunuz halde kilo veremiyorsanız bir doktora danışın. Metabolizma hızınızı, hormonal durumunuz, vitamin ve mineral değerleriniz kilo faktörünü etkilemektedir. Hatta siz en iyisi önce bir doktora gidin tahlillerinizi yaptırın sonra kilo verme kararı alın.

KİLO VERMEK İÇİN YAPABİLECEKLERİNİZ

-Tuzu azaltın. Fazla tuz tüketimi vücudunuzda sıvı tutumuna yani ödeme sebebiyet verecektir. Vücudunuzdan ödemi atmak için ise günlük 2 bardaktan fazla olmamak şartı ile yeşil çay tüketebilirsiniz.

-Bol su için. Birçoğunuz susamayı açlık ile karıştırıyorsunuz. Gün içerisinde çok sık acıkıyorsanız su için eğer su içtikten 30 dk sonra açlığınız geçmediyse ara öğün tüketebilirsiniz.

-Ekmeği kesmeyin sadece azaltın. Ekmeği tamamen kesmek yanlış. Yorulan kaslarınızın dinlenmesi için karbonhidrat türevlerine ihtiyacı vardır.

-Yağ yakan yağları kullanın. Omega-3 gibi doymuş yağ tüketimi tokluk hissini artıracaktır. Balık tüketimini sevmiyor iseniz veya tüketemiyor iseniz bazı bitki ve balık yağı hapları ile bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

-Ara öğün yiyerek aç kalmayı önleyin. Vücudunuzu diyet ve spor sırasında aç bırakmayın. Kalorisi düşük ara öğünler tüketin.

-Beyaz et, kırmızı et, yumurta, süt ve süt ürünleri tüketimini artırın. Protein alımını artırmanız kas yönünden faydalı olucaktır. Yeterli protein tüketmek yağsız kas kitlesinin korunmasına yardımcı olur ve bu, hızlı kilo verme diyetleri için önemlidir. Doğal olarak, ne kadar çok yağsız kasa sahipseniz dinlenirken bile o kadar çok kalori yakarsınız.

-Baharat tüketin. Tuzu azaltığımız için yemeklerinizi baharatlar ile tadlandırabilirsiniz. Ayrıca baharat tüketimi ile metabolizmanızı hızlandırmış olursunuz.

 

-Yemek yedikten hemen sonra banyoya girmeyin.

-Meyvenizi akşam yemeğinden sonraya bırakmayın.

-Yüksek şekerli meyveler tüketmeyin.

-Fast food, abur cubur, alkol gibi sağlıksız ürünlerden uzak durun.

-İşlenmiş gıdalar olan beyaz pirinç, un, küp şeker gibi glisemik indeksi yüksek gıdalardan uzak durun.

 

DİYET ÖRNEĞİ

Unutmayın herkese tek formül uygulanmaz. Kilo ve diyabet gibi rahatsızlıklarını dikkate almak gerekir. Fakat bu diyet çoğu insan üzerinde faydalı sonuç vermiş ve hiçbir sağlık sorununa sebebiyet vermemiştir. Bu diyete doktorunuza danışarak başlayabilirsiniz.

Yağsız proteinler
Balık: Somon, dil balığı, pisi balığı, levrek, konserve edilmiş ton balığı.
Kümes hayvanları: Tavuk göğsü, hindi göğsü, yumurta

Arındırıcı sebzeler
Listeden istediğiniz her şeyi yiyin. Onların tüketimi serbest çünkü bağırsakların, kanın ve karaciğerin detoksifikasyonuna destek olurlar. Koruyucu antioksidan sunarlar.

Örnek: Kuşkonmaz, havuç, patlıcan, karnabahar, brokoli, kereviz, Brüksel lahanası, çalı fasulyesi, lahana, salatalık. Düşük şekerli meyve Düşük şekerli meyveler iri yapılı, yavaşça sindirilen, sizin kendinizi doymuş hissetmenize yardımcı olan, iyi lif kaynaklarıdır. Onlar ayrıca su doludur, lif yönünden zengindir ve kalori açısından son derece düşüktürler. Günde 2 porsiyon yenmeli. Örnek: Elma, armut, çilek, böğürtlen, erik, greyfurt, yaban mersini, portakal, kuru erik, şeftali, siyah üzüm.

Probiyotik besinler: Günde 2 porsiyon Yoğurt: 175 gr = 1 porsiyon
Kefir: Yoğurdun sıvı şekline benzer (240 ml = 1 porsiyon) Probiyotik çökelek peyniri (115 gr = 1 porsiyon)
Faydalı Yağlar: Günlük 1 ila 2 çorba kaşığı Balık yağı, zeytinyağı veya keten tohumu… Bu faydalı yağlar kalp hastalığı, felç, bazı kanser ve diyabet hastalıkları riskini azaltır ve bunun yanı sıra eklem sağlığı, kas kaybını önleme ve yağ kaybını teşvik etme gibi niteliklere sahiptir.

Uyanma içeceği
Her sabah uyanır uyanmaz 240 ml ölçeğinde bir bardak sıcak su için. Bardağın içine yarım limon sıkın; limon sindirim salgılarını harekete geçirecektir. Amacınız günün sonuna kadar en azından yedi bardak daha su içmektir. Eğer kalp rahatsızlığı yaşıyorsanız öncelikle günlük su alımınızın miktarına ilişkin olarak doktorunuza başvurun.

günlük diyet menüsü
Bahsedilen gıda listesinden seçilen yiyeceklerle günlük diyet menüsünü kendiniz belirleyebilirsiniz.

 

İşte bağlı kalınması gereken liste:
Kahvaltı

* 2 yumurta veya 4 yumurta akı, yağsız olarak hazırlanacak.
* Veya 1 porsiyon yoğurt gibi probiyotik gıda
* 1 meyve servisi
* 1 fincan yeşil çay

Öğle yemeği
* Balık, kümes hayvanları veya yumurta gibi serbest proteinlerle sınırsız miktarda arındırıcı sebze veya 1 probiyotik besin ile sınırsız miktarda arındırıcı sebze…
* 1 fincan yeşil çay

Akşam yemeği
* Balık veya tavuk
* Sınırsız miktarda arındırıcı sebzeler
* 1 fincan yeşil çay

Atıştırmalık
* 2’nci meyve porsiyonu
* 2’nci probiyotik porsiyonu

Ek olarak
* 1 porsiyon salatada kullanmak veya pişirmek için 1 ila 2 çorba kaşığı faydalı yağ.

Kilo verdikten sonra beslenme alışkanlığınızı bozmayın. Sağlıklı beslenmeyi bir yaşam döngüsü haline getirmelisiniz. Aksi takdirde verdiğinizden daha fazla kilo aldığınızı gözlemlersiniz.

KİLO VERMEK İÇİN HAREKET

Hareket etmeden sadece diyet ile kilo vermeyi beklemek anlamsız. Spor yapmak için pahalı spor salonlarına ihtiyacınız yok. Günlük yaptığınız aktivitelerin kalori değerlerini bilerek daha ne kadar aktivite yapmanız gerektiğini kendiniz hesaplayabilirsiniz.

Ayrıca yürüyüş ve koşu gibi aktivitelerde daha hızlı ve etkili yağ yakımı için düz bir tempoda koşmak yerine değişik periyotlarda koşmalısınız. Örneğin 5 dakika 6 km hızla koşuyorsanız 5 dk 12 km hızla koşun, bir sonraki 5 dk için 9 km bir sonraki 13 bir sonraki 4 vs ritminizi düzenli değiştirin.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*