Loading...
Arama

Bileklerde İncinme ve Yapılması Gerekenler

İncinme ayak bilekleri ve el bilekleri başta olmak üzere bilekler ile ilgili olarak başımıza en çok gelen problemlerden birisidir. İncinmenin anlamını birçoğumuz hatta hepimiz kabaca biliyoruzdur. Ancak tıp dilinde ki tam karşılığını bilmeyenler için şu şekilde açıklamamız mümkün; incinme veya bir diğer ifade ile incilme; vücudumuzda yer alan her hangi bir eklemimizin her hangi bir nedenden kaynaklı olarak burkulması ya da halk arasında ki adı ile berkilmesi sonucunda meydana gelen bir rahatsızlık çeşididir.

Özellikle de ayak bileklerinde, el bileklerinde, diz kapağı gibi hassas noktalarda ve bölgelerde daha sık görülür. Bu burkulmalar ve incinmeler sonucu, burkulan bölgede ve eklemde önce kısa süre bir ağrı hissedilir sonradan geçer. Hatta halk arasında sıcaklığı ile anlamadı denen bu durum sonrasında şişme ve ağrı yapar. İleri ki saatlerde bu ağrı yerini zonklamaya ve morarmaya bırakır.

Bu gibi durumlar ile karşılaşıldığı takdirde burkulan yani incinen yere hemen soğuk su dökmeli, mümkünse hemen buz ile hafif baskı uygulamalıdır. Bu morarmayı ve şişmeyi en aza indirecektir. Ayrıca incinen bölgeyi bir elastik sargı bezi ile sarmak da ekleme destek olacak ve kısa sürede tedavi olmasını sağlayacaktır. Tabi ki bunları yaptıktan sonra en kısa sürede bir uzmana başvurmakta fayda vardır. Bölgede incinmenin dışında kırık, çatlak gibi başka problemlerde söz konusu olabilir. Bu nedenle dikkatli olmak ve bu durumu önemsemek gerekmektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*