Loading...
Arama

Bilek Ağrıları Için Alternatif Çözümler

Bilek ağrıları, birkaç farklı nedenden kaynaklanan rahatsızlıklardır. Eklemlerde ağrı oluşmasına yanlış yapılan bir hareket sonucu kasların zedelenmesi veya iltihaplanma gibi durumlar neden olsa daha ciddi sorunlarla karşılaşmak da mümkündür. Bu nedenle bilek ağrısı çeken kişilerin uygulanacak çözüm yollarına karar vermek için öncelikle doktor muayenesine gitmesi önemlidir.

Çoğu kişi spor yaparken yeteri kadar ısınmadığı için, gün içinde hareketsiz kaldıktan sonra yanlış bir hareket yaptığı için dokulara zarar vererek bilek ağrısı çekebilmekte. Bu ağrılar uygun müdahale yapılmadığında şiddeti giderek artacak türden ağrılardır. Özellikle bilek ağrısı şikayeti sporcular tarafından çok sık dile getirilir ve uygun tedavi ile çabucak iyileşirler. Genel olarak bilek ağrısına neden olanlar; sinir sıkışması, kist, romatizma ve karpal tünel sendromudur. Bu rahatsızlıklardan korunmanın şüphesiz ilk yolu egzersiz hareketleri olsa da yapılabilecek birçok alternatif yol bulunmaktadır.

Bilek Ağrıları Nasıl İyileşir?

Çok şiddetli bilek ağrılarında beklemeden, yanlış müdahale uygulamadan mutlaka uzman yardımı alınmalıdır. Sorunun kaynağı belli olmayan durumlarda yapılacak olan yanlış davranışlar dokuların daha fazla zarar görmesine, kasların yırtılmasına ve başka sorunlara neden olabilir. Hafif seviyeli ağrılarda ise şu yollara başvurarak acının hafifletilmesi, kasılan kasların yumuşaması sağlanabilir.

Buz Uygulaması Yapmak

Bileklerdeki acının şiddetini azaltabilmek, ortamdaki sıcaklığı absorbe edebilmek için ağrıyan bölge çevresinde bastırılmadan, basit yumuşak hareketlerle buz uygulaması yapmak mümkündür. Ağrının hafiflemesini sağladığı takdirde uygulamaya devam edilebilirken, ortalama 10-15 dakikadan daha sonrasında uygulama bırakılmalıdır. Buz uygulaması her ağrı kaynağında kullanılabilecek bir yöntem olmadığı için de ağrının artışı görülen durumda anında buz uygulama işlemi bırakılmalıdır.

Bilekten Germe Hareketleri Yapma

Bilek çevresindeki kasların kasılması, üst üste binmesi, ani gelen kramplar da bilek ağrılarına neden olanlar arasında olduğundan, sorunun çözümü için bilek çevresini hareket ettirerek kasların yumuşayıp gevşemesi sağlanmalıdır. Kolları bileklerden kırarak ön tarafa doğru uzatmak, bilekleri aşağı yukarı hareket ettirmek, parmakları oynatmak gibi hafif hafif hareketlerle kasları çalıştırma denemeleri yapılarak bilek ağrısından kurtulmak mümkündür.

Bandaj Sararak Sıcak Tutmak

Bandaj Sararak Sıcak Tutmak

Bilek ağrılarına müdahale etmeden önce ağrının kaynağını bilmek daha doğru bir yol olacağından öncelikle sorunu bulana kadar bilek çevresini bandaja sararak bileğin hareketi kısıtlanmalı, çok sıkı sarmadan bileği koruyacak bir önlem alınmaya çalışılmalıdır. Bu sargı işlemi bile bazı hafif ağrı kaynaklarında etkili olarak ağrının hafiflemesine ve geçmesine yardımcı olabilmektedir.

Kas Gevşetici Kremler ve Masaj Yağları Kullanmak

Bilek ağrılarının iltihaplanma, kist gibi nedenlerden kaynaklanmadığı durumlarda masaj yapılarak bölgede yumuşama sağlanabilir. Bileklere masaj yapmak için değerli organik yağları tercih ederek damarların yumuşaması sağlanabilir. Masaj yağının yanı sıra hem bilek ağrısını geçirecek hem de bölgedeki tüm damarların yumuşayarak kasların ağrısını önleyecek olan kas gevşetici kremlerle günde 2 defa tedavi uygulamak, bilekleri rahatlatıcı etkiye sahip olacaktır.

Reçeteli İlaçlar Kullanmak

Her bilek ağrısı basittir, kendiliğinden geçer gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Şiddetli bilek ağrılarında, burkulmalarda, bileğin fizyolojik şeklinin bozulduğu durumlarda, şişme durumunda, kızarma ve morarma durumlarında anında uzman doktorlara giderek muayene olunmalıdır. Bilek ağrılarını iyileştirmek her zaman evde uygulanacak tedavilerle imkanı olan bir durum değildir. Kist, romatizma, iltihaplanma gibi veya bilek kaslarının zedelenmesi, kas yırtılmaları gibi durumlarda en iyi ve doğru tedavisi sadece uzman doktorlar uygulayabilecektir.

Doktorlar tarafından uygun görülen egzersizler yapılabilir veya bileğin durumuna göre bileği hareket ettirmekten kaçınılabilir. Yapılabilecekleri söylemenin yanı sıra doktorlar bu ağrıları geçirmek için ilaç kullanımı da önerecektir. Yanlış ağrı kesici ürünler almak yerine, doktor kontrolünde reçeteli olan ilaçları kullanmak kısa sürede etkili çözümler sunarak iyileşmeyi devamında getirecektir.

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*