Behçet Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi

İlk defa Hulusi Behçet tarafından teşhis edilen ve ismini buradan alan hastalık; özellikle göz, deri altı ve beyindeki kan damarlarının iltihaplanmasıyla karakterize sebebi tam olarak belli olmayan bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Hastalık daha sık olarak erkeklerde ve 30-40 yaş arasında görülmektedir. Ülke olarak ise; Türkiye ile Çin arasında ipek yolu üzerinde yer alan ülkelerde daha fazla rastlanılmaktadır. Tabi Dünya’nın her yerinde bu hastalığın görülmesi de mümkündür.

Behçet hastalığının herhangi bir bulaşıcılığı söz konusu değildir. Bazı kişiler hastalığın kalıtımsal olduğunu düşünmektedir fakat bu henüz tam olarak ispatlanmış değildir.

Behçet hastalığı spesifik belirtileri ile teşhis edilir. Fakat bu klinik belirtilerin hepsinin aynı anda ortaya çıkması şart değildir. Bazı klinik belirtiler hastalığın ilk dönemlerinde görülürken, bazıları daha sonraki dönemlerde görülmektedir. Behçet hastalığın görülen bazı klinik belirtiler bu hastalık ile beraber Lyme, Crohn ve Lupus gibi hastalıklarda da görülebilmektedir. Hastalığın teşhisinde klinik belirtiler ile beraber ayırıcı tanı için kan tahlilleri ve biyopsiler de yapılmalı ve buna göre son karar verilmelidir.

Behçet hastalığında görülen başlıca klinik belirtiler; deri altındaki yüzlek damarların iltihaplanması ve bu damarlarda kanın pıhtılaşması, testislerde iltihaplanma, arterial oklüzyon, şiddetli baş ve boyun ağrısı, hareket etmede ve konuşmada güçlüklerin yaşanması, artrit ve eklem ağrısı… Aynı zamanda bağışıklık sistemi ile ilgili bir hastalık olduğundan dolayı yorgunluk hissi de söz konusu olabilmektedir. Bununla beraber ailede Behçet hastalığının başka kişilerde de olması hastalıktan daha fazla şüphe ettirir.

Hastalık bu genel belirtiler ile beraber birçok sistemde çeşitli belirtiler meydana getirmektedir. Deride; eritema nodosum, püstüller, paterjik reaksiyon ve yüzeysel tromboflebit… Gözde; iritis, iridosiklitis ve hipopiyon… Ağızda aftöz ülserler gibi belirtiler görülür. Behçet hastalığı damar iltihabı ile kendisini gösterdiğinden bu damar iltihabının olduğu organ ve dokulara göre çok farklı belirtiler kendisini gösterebilir.

Behçet hastalığının kesin bir tedavisi şu için yoktur. Fakat bazı klinik belirtileri önlemek ve hafifletmek için çeşitli ilaçlar ve pomatlar uygulanmaktadır. Bunların yanında bağışıklık sistemi üzerine immunosupressif etki yapan bazı ilaçlarda tedavide denenebilmektedir.

Bir cevap yazın