Loading...
Arama

Bebeklerde ve Çocuklarda Kızamık Hastalığı

Kızamık hastalığı genellikle çocuklarda görülen bir bulaşıcı hastalık türüdür. Kızamık geçirmeyen kişi ise eskiden çok az iken günümüzde kızamık çok ortaya çıkan bir hastalık olmamaktadır.

Eski yıllarda her çocuğun mutlaka kızamık geçireceğine inanıldığından mahallede kızamık geçiren biri var ise kendi çocuklarımız da onun yatağına yatırılır ve kızamık bulaşarak bir an önce kurtulunması istenirdi. Kızamık tek bir defa ortaya çıkan hastalık olarak bilindiğinden bunun bir an önce def edilmesi istenirdi.

Kızamık hastalığı belirtileri öncelikle vücudumuzda başlar. Cilt üzerinde kırmızı lekeler oluşmaya başlar. Bu lekeler daha sonra da şiddetli bir şekilde kaşınmaya başlar. Eğer bu kaşıma şiddetli şekilde yapılır ise yara oluşmasına neden olur.

Kızamık kısa bir süre sonra iyileştikten sonra o yara sizi rahatsız etmeye devam edecektir. Bu neden ile çocuğunuzun kızarıklıkların üzerini fazla kaşımasını önlemelisiniz. Kızamık çok önemli bir hastalık olmadığı gibi çok bulaşıcı bir hastalık türüdür. Kızamık belirtileri görüldüğünde bu yüzden derhal hekime gidip tedavi için reçete istenmelidir.

Kızamık hastalığı görülen çocuk diğer arkadaşlarından derhal uzaklaştırılmalı ve iyileşme süreci sağlanana kadar arkadaşlarının yanına yaklaşması önlenmelidir. İlk kızarıklık görüldüğünde çocuk okula gönderilmeden hemen doktora götürülmelidir. Kızamık hastalığı ne kadar önemsiz gibi görülse de tedbir alınmaz ise tehlikeli olabilir. Bunun önüne geçmek için hekim tavsiyeleri dikkatle yerine getirilmelidir. Hastalık bittikten sonra çocuğun kıyafetleri kaynar suda çok iyi yıkanmalıdır.

Çok iyi kaynatılmış olması mikropların ölmesi açısından çok önemlidir. Kızamık bulaşıcı hastalıkların en bilinenleri arasındadır. Her insan yaşamında bir kez bu hastalığı geçirir. Bu neden ile panik yapmadan bulaşıcı olduğunu da unutmadan tedavi sürecine başlamalıyız. Bu şekilde hastalık birkaç gün içinde geçecektir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*