Loading...
Arama

Bebeklerde Topuk Kanı Testi Nedir Nasıl Yapılır?

bebeklerden-topuk-kani-alinma-sebebi-nedir

Bebeklerde Topuk Kanı Testi

Bu davranış gerektiğince yanlıştır, zira bebeklerden alınan topuk kanı ile bebekte olabilecek hastalıklar denetim edilir ve mümkün bir hal karşısında derhal tedbir alınır. Bazı anne ve babalar, sıhhatli ve başarılı bir doğum ardından hiçbir sorun olmadığını düşünür.

Çünkü hamilelik süreci amacıyla de çoğu test yapılmakta ve buna güvenilmektedir. Ancak birtakım rahatsızlıklar, anne karnında oluşturulan testler de meydana çıkmamaktadır. Bu amaçla de, Dünyada ve Türkiye’de yeni doğan bebekler bir sıhhat taramasından geçerler. Topuk kanı da, bu tarama prosedürü ortamında tespit edilen ve gerektiğince mühim olan bir testtir.

Bebeklerde Topuk Kanı Nasıl Alınır?

Bebeklerde alınan topuk kanları, her ne kadar anne ve babayı tedirgin etse de gerektiğince kolay bir işlemdir. Hem de bebeklerin canını gerektiğince az bir şekilde incitmektedir.

Bebeklerde topuk kanı testi amacıyla bebekler ilk olarak düzgün bir şekilde beslenir. Bunun nedeni ise neticelerin tam ve net çıkmasıdır. Daha ardından, bebeklerin topuk kısmına ufak bir iğne batırılır ve bebeklerin kanları alınır. Bebekten alınan kan gerektiğince azdır. Alınan kanlar, daha evvelce belirlenmiş ve yapılacak olan testlere göre ayrılmış olan test kartlarının üstüne damlatılır. Uzman hekimler tarafından, alınan kan laboratuvarda incelenmeye başlanır.

Bebeklerden alınan topuk kanı ile oluşturulan testin neticesi hastane sistemine göre değişik sürelerde neticelanmaktadır. Ancak ne kadar değişik sistemler uygulansa da, topuk kanı testinin neticesi kısa bir vakit sonra çıkmaktadır. Bebeklerde topuk kanı testi birtakım hallarda, iki kez yapılabilmektedir. İki kez oluşturulan topuk kanı testi, birtakım anne ve babaları tedirgin etse de, kaygılenilecek bir hal değildir.

 

Bebeklerde Topuk Kanı Testi

Çünkü birtakım hekimler, ilk oluşturulan testin neticelerini kesinleştirmek ve çıkan neticelerdan emin olmak amacıyla ikinci testi de isteyebilmektedir. İkinci dilenen test ise 2 hafta ortamında yapılmaktadır. Yeni doğan bebeklerde ilk topuk kanı ya 24 saat amacıyla de ya da 3 gün ortamında alınıp, yapılır. Belirtmiş bulunduğumuz gibi ikinci oluşturulan testte anne ve babalar kaygı duysa da, bu hal kötü bir hal bulunduğu manasına gelmez.

Topuk Kanı İle Ortaya Çıkabilen Hastalıklar

Yeni doğan bebeklerin topuk kısmından alınarak oluşturulan, topuk kanı testi çoğu hastalığın eskiden saptanmasına ve bunları erken tespit etme yönünden gerektiğince mühimdir. Buna bağlı olarak topuk kanı ile meydana çıkabilen ve erken tespit edilebilen hastalıklar şöyledir:

  • Bebeğin anne karnında yaşamış bulunduğu ya da kalıtsal olan beyin hasarları
    Bebeklerin anne karnında göstermiş bulunduğu gelişim süreçleri ve buna bağlı olarak gelişim yönünden gerilik yaşaması halu
    Erken tespit edildiği taktirde rahatlıkla tedbir alınabilecek olan tiroit bozuklukları halları
    Bebekte tespit edilen enzim rahatsızlıkları
    Bebeğin gelişimini ve hayatını etkileyebilecek çoğu hastalık halu

Bebeklerde Topuk Kanı Testi Net Sonuç Verir Mi ?

Bebeklerde topuk kanı testi ile çoğu hastalık eskiden fark edilebilir ve bu sayede de tedbir alınabilir. Test neticeleri pozitif ya da negatif olarak çıkar. Çünkü her hastalık amacıyla değişik test programı yapılır.

Buna bağlı olarak oluşturulan testler ile o hastalık halunun bebekte olup olmadığı konusunda, negatif ve pozitiflik netice olarak belirir. Yapılan testlerden kuşkusuz ki net neticeler alınır. Emin olunmadığında ise test birkaç defa dahi yine edilebilmektedir.

windows 10 enterprise satın al

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*