Ana Sayfa / Bebek ve Çocuk Sağlığı / Bebeklerde Pireler ve Böcek Sokmaları

Bebeklerde Pireler ve Böcek Sokmaları

Değerlendir

Bitler: İnsan vücudunun çeşitli yerlerinde yaşayan ve aynı zamanda tifüs gibi tehlikeli bir hastalığı da taşıyan Za­rarlı böceklerdir. Çocuklarda çoğunlukla baş ve elbise bit­lerine rastlanır. Baş biti saçlann dibine yumurtlayan ve orada üreyen böceklerdir. Elbise biti ise baş bitinden biraz daha bü­yük olup elbisenin dikişleri arasında yumurtlar.

Bitleri görme­den de sirke tabir edilen yumurtalarını görmekle teşhis etmek mümkündür. Son zamanlarda kullanılan çeşitli ilâçlar sayesin­de vücudun bitten tamamiyle temizlenmesi mümkün olmak­tadır.

Uyuz: Tepesinde kabuklar bulunan sivilce gruplan ile ve özellikle geceleri devamlı kaşıntı sonucu görülen bir sürü tırnak izleri ile kendini gösterir. Daha çok ellerin üstünde, bileklerde, kannda yerleşir ve çok bulaşıcıdır.

Böcek Isırıkları: Küçük, kuru ve hiç bir şişlik göster­meyen kırmızı bir noktadan bir madenî lira büyüklüğüne ka­dar geniş çapta olabilen çeşitleri vardır. Ortada böceğin iğ­nesini batırdığı yerde ince bir delik veya küçük bir kabarıklık ve çok kere ısırılan yerin vücudun açık kısımlarında bu­lunması gibi iki özelliği vardır.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde ve Çocuklarda Sıcaklık Ölçümü başlıklı makalemizde Bebeklerde Ateş Ölçümü, Bebeklerde Sıcaklık Ölçümü ve Çocuklarda Ateş Ölçümü hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonları

Değerlendir Bebeklerde idrar yolunda oluşan bakteriler enfeksiyona neden olur. Enfeksiyon belirtileri olarak kusma, ateş, iştahsızlık, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc