Loading...
Arama

Bebeklerde İşitme Kaybı (Sağırlık)

İşitme kaybı halk arasında sağırlık olarak adlandırılır. İşitme duyusunun bir bölümünün yada tümünün kaybedilmesine işitme kaybı denir. İşitme kaybı bir kulakta olabileceği gibi iki kulakta da görülebilir. Yavaş ilerleyen işitme kayıpları aniden ortaya çıkar. Kısmi işitme kaybı öğrenme ve konuşma yeteneklerini zayıflatır. İşitme sorunu olan çocuklar kazalara daha açık bir duruma gelir.

Cisimler titreşerek ses çıkartır. Titreşimler havada dalgalar halinde yayılır. Normalde, ses dalgaları dış kulaktan geçerek kulak zarına ulaşır ve zarı titreştirir. Orta kulakta yer alan “çekiç kemiği” “örs kemiği” ve “üzengi kemiği” adlı üç küçük kemik genel titreşimleri kulak zarından “salyangoz” (koklea) adı verilen ve sesin perdesini algılayan sarmal biçimli organa iletir. Ses titreşimleri, salyangozda elektrik sinyallerine dönüştürüp sinirler aracılığıyla beyne iletir. İletilen sinyaller, beyinde “sesler” olarak yorumlanır. İşitme duyusu normal olan bir çocuk, 1,5 m kadar uzaktan kendine yavaşça fısıldanan sözcükleri kolayca işitir. Hafif işitmezlik bulunan bir çocuk, bu uzaklıktan fısıldanan sözcüklerin çoğunu algılayamaz. Şiddetli işitmezlik bulunan bir çocuk, kulağının 15 cm yakınındaki konuşmaları işitemez.

Kulak kirinin çocuğunuzun işitmesini etkiler. Bu yüzden banyo sonrası bebeklerin kulakları düzenli olarak temizlenmelidir. Kulağın dışında görünen kir silerek temizlenmelidir. Kulağın içini temizlemek için pamuklu kulak çöpünden başka bir şey kullanmayın. Kiri daha içeri itip kulak yolunu örten tabakaya zarar verebilir.

İşitme sorunları 2 şekilde görülür, bunlar; iletim işitmezliği ve algısal işitmezlik.

İletim işitmezliğinde, ses dalgaları iç kulağa gerektiği gibi iletilemez. Bunun nedeni, dış kulakta kulak kirin toplanması ya da orta kulak kemikçiklerinin serbest biçimde hareket etmemesidir. İşitmezliğin pek çok nedeni olabilir. Kulağın herhangi bir bölümündeki enfeksiyon ya da yaralanma, işitme sorununa yol açar. Algısal sağırlıkta, ses dalgaları iç kulağa ulaşır ama iç kulaktaki bir işlev bozukluğu çocuğun işitmesini engeller.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*