Ana Sayfa / Bebek ve Çocuk Sağlığı / Bebeklerde İşitme Kaybı (Sağırlık)

Bebeklerde İşitme Kaybı (Sağırlık)

Değerlendir

İşitme kaybı halk arasında sağırlık olarak adlandırılır. İşitme duyusunun bir bölümünün yada tümünün kaybedilmesine işitme kaybı denir. İşitme kaybı bir kulakta olabileceği gibi iki kulakta da görülebilir. Yavaş ilerleyen işitme kayıpları aniden ortaya çıkar. Kısmi işitme kaybı öğrenme ve konuşma yeteneklerini zayıflatır. İşitme sorunu olan çocuklar kazalara daha açık bir duruma gelir.

Cisimler titreşerek ses çıkartır. Titreşimler havada dalgalar halinde yayılır. Normalde, ses dalgaları dış kulaktan geçerek kulak zarına ulaşır ve zarı titreştirir. Orta kulakta yer alan “çekiç kemiği” “örs kemiği” ve “üzengi kemiği” adlı üç küçük kemik genel titreşimleri kulak zarından “salyangoz” (koklea) adı verilen ve sesin perdesini algılayan sarmal biçimli organa iletir. Ses titreşimleri, salyangozda elektrik sinyallerine dönüştürüp sinirler aracılığıyla beyne iletir. İletilen sinyaller, beyinde “sesler” olarak yorumlanır. İşitme duyusu normal olan bir çocuk, 1,5 m kadar uzaktan kendine yavaşça fısıldanan sözcükleri kolayca işitir. Hafif işitmezlik bulunan bir çocuk, bu uzaklıktan fısıldanan sözcüklerin çoğunu algılayamaz. Şiddetli işitmezlik bulunan bir çocuk, kulağının 15 cm yakınındaki konuşmaları işitemez.

Kulak kirinin çocuğunuzun işitmesini etkiler. Bu yüzden banyo sonrası bebeklerin kulakları düzenli olarak temizlenmelidir. Kulağın dışında görünen kir silerek temizlenmelidir. Kulağın içini temizlemek için pamuklu kulak çöpünden başka bir şey kullanmayın. Kiri daha içeri itip kulak yolunu örten tabakaya zarar verebilir.

İşitme sorunları 2 şekilde görülür, bunlar; iletim işitmezliği ve algısal işitmezlik.

İletim işitmezliğinde, ses dalgaları iç kulağa gerektiği gibi iletilemez. Bunun nedeni, dış kulakta kulak kirin toplanması ya da orta kulak kemikçiklerinin serbest biçimde hareket etmemesidir. İşitmezliğin pek çok nedeni olabilir. Kulağın herhangi bir bölümündeki enfeksiyon ya da yaralanma, işitme sorununa yol açar. Algısal sağırlıkta, ses dalgaları iç kulağa ulaşır ama iç kulaktaki bir işlev bozukluğu çocuğun işitmesini engeller.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Akne Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizde Bebeklerde Akne, Bebeklerde Akne Nedenleri ve Bebeklerde Akne Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonları

Değerlendir Bebeklerde idrar yolunda oluşan bakteriler enfeksiyona neden olur. Enfeksiyon belirtileri olarak kusma, ateş, iştahsızlık, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc