Ana Sayfa / Bebek ve Çocuk Sağlığı / Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonları

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonları

Değerlendir

Bebeklerde idrar yolunda oluşan bakteriler enfeksiyona neden olur. Enfeksiyon belirtileri olarak kusma, ateş, iştahsızlık, huysuzluk, kilo alamama, idrar rengi ve kokusunda değişim gözlenir. Bazen de idrar yapamama, yaparken yanma hissetme bu belirtiler arasında sayılabilir.

Bebeğin küçük olması belirtilerin anlaşılmasını zorlaştırabilir. Bu bebeklerde iltihap, kronik gaz sancısı sanılarak göz ardı edilebilir ve tedavi edilmezse böbreklerde kalıcı hasarlara yol açabilir.

Bebeklerde özellikle bez içinde kakanın ön bölgeye geçmesi ile iltihap oluşur. Bu erkek bebeklerde sünnet derisinin temizliği zor olduğu için daha fazla görülebilir, sık sık tekrarlanan iltihaplanmada var ise hemen erken sünnet önerilir. Bebeğin idrar yolu enfeksiyonuna yakalanması için bebeklerde hijyen oldukça mühim bir meseledir.

İdrar yolu enfeksiyonunu önlemek için bebeklerde temizliğe dikkat edilmeli, bezler sık değişmeli, temizlik su ile önden arkaya doğru tek hareketle, her seferinde yeni bir temiz mendil kullanılarak yapılmalı, kabızlık önlenmeli varsa tedavi edilmelidir.

Hastalık tespiti bebekten alınan idrar tahlili ve kültürüne bakılarak yapılır. Sık görülen enfeksiyonlarda,böbreklerde kaçak olup olmadığını anlamak için sondalı film çektirmek erken tedavi için önem arz eder.

Bebeklerin sık sık emzirilmesi tüm hastalıkları iyileştirmede büyük rol oynayacağı gibi idrar yolu enfeksiyonu hastalıklarına da yakalanma riskini azaltır. Bu nedenle tüm annelere bebeğin sık sık emzirilmesi tüm doktorlar tarafından hararetle tavsiye edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde İşitme Kaybı (Sağırlık) başlıklı makalemizde Bebeklerde Duymama, Bebeklerde İşitme Kaybı ve Bebeklerde İşitme Kaybı Nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

Bebeklerde İşitme Kaybı (Sağırlık)

Değerlendir İşitme kaybı halk arasında sağırlık olarak adlandırılır. İşitme duyusunun bir bölümünün yada tümünün kaybedilmesine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc