Loading...
Arama

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonları

Bebeklerde idrar yolunda oluşan bakteriler enfeksiyona neden olur. Enfeksiyon belirtileri olarak kusma, ateş, iştahsızlık, huysuzluk, kilo alamama, idrar rengi ve kokusunda değişim gözlenir. Bazen de idrar yapamama, yaparken yanma hissetme bu belirtiler arasında sayılabilir.

Bebeğin küçük olması belirtilerin anlaşılmasını zorlaştırabilir. Bu bebeklerde iltihap, kronik gaz sancısı sanılarak göz ardı edilebilir ve tedavi edilmezse böbreklerde kalıcı hasarlara yol açabilir.

Bebeklerde özellikle bez içinde kakanın ön bölgeye geçmesi ile iltihap oluşur. Bu erkek bebeklerde sünnet derisinin temizliği zor olduğu için daha fazla görülebilir, sık sık tekrarlanan iltihaplanmada var ise hemen erken sünnet önerilir. Bebeğin idrar yolu enfeksiyonuna yakalanması için bebeklerde hijyen oldukça mühim bir meseledir.

İdrar yolu enfeksiyonunu önlemek için bebeklerde temizliğe dikkat edilmeli, bezler sık değişmeli, temizlik su ile önden arkaya doğru tek hareketle, her seferinde yeni bir temiz mendil kullanılarak yapılmalı, kabızlık önlenmeli varsa tedavi edilmelidir.

Hastalık tespiti bebekten alınan idrar tahlili ve kültürüne bakılarak yapılır. Sık görülen enfeksiyonlarda,böbreklerde kaçak olup olmadığını anlamak için sondalı film çektirmek erken tedavi için önem arz eder.

Bebeklerin sık sık emzirilmesi tüm hastalıkları iyileştirmede büyük rol oynayacağı gibi idrar yolu enfeksiyonu hastalıklarına da yakalanma riskini azaltır. Bu nedenle tüm annelere bebeğin sık sık emzirilmesi tüm doktorlar tarafından hararetle tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*