Loading...
Arama

Bebeklerde Hırıltı Neden Olur tedavisi Nedir?

bebek

Bebeklerde hırıltı namacıyla olur diye çoğu anne ve baba, tetkik yapmaktadır. Bu amaçla; sizin amacıyla hazırlamış bulunduğumuz bu yazıda, bebeklerde meydana gelen hırıltı ve sebepleri ile ilgili ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Bebeklerde Hırıltı

Bebekleri gözlemlemek, çoğu yönden gerektiğince önemdir. Bebekler, yaşamış oldukları rahatsızlıkları dile getiremediği amacıyla bebeklerde ortaya gelebilecek problemleri ama gözlemleyerek, anlayabiliriz. Bebeklerde ki hırıltı ise kolayçe duyabileceğimiz bir şeydir.

Peki, bu hırıltı bir şeyin habercisi mi yoksa önemsiz bir şey mi? En küçük detaylar bile küçük bebeği olan aileler amacıyla endişe verici olabilmektedir. Genellikle yeni anne ve baba olmuş kişiler; neyi önemseyip, neyi önemsemeyecekleri husussu ile ilgili gerektiğince komplike bir ruh durumu içerisindedir.Yazımızın devamında, en çok merak edilen ve endişe edilen husus olan bebeklerde hırıltı durumu amacıyla ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bebeklerde Hırıltının Sebepleri

Öncelikli olarak; bebeklerin birçoğunda hırıltı, soluk alış veriş ile kolayçe duyulmaktadır. Bu amaçla de, hırıltı olup olmadığı kolayçe fark edilebilir ve tedbir alınabilir. Bebeklerde hırıltı sebebi; burun bölgesinde tespit edilen kıkırdaklardan ortaya gelen ve soluk alış verişi gerçekleştiren yolların, normal insanlara göre dar olmasıdır.

Doğal olarak dar olan bu soluk yolu solukin hırıltılı bir şekilde çıkmasına namacıyla olur. Bu ses ise çoğu anne-baba amacıyla endişe verici olabilir. Nefes yolunda tespit edilen broşların küçük olması sebebiyle, bu kısımda biriken balgam ve aynısı sıvılar bebeğin hırıltılı soluk alıp vermesine sebep olur.

 

Bebeklerde Hırıltı Ve Nedenleri

Yani bu bebeğinizin zor soluk aldığının bir göstergesidir. Nefes almakta zorlanan bebek ise halle kafaya çıkabilmek amacıyla süratli soluk alıp vermeye başlar ve bu sebepten ötürü da, hırıltı başlar. Bebeklerde ortaya gelen hırıltılı sesin çıkma sebebi gerçekte budur, bu sesi bebeğinizin burnundan ya da göğsünden duyabilirsiniz. Bu hırıltı evde genelde çok kolay tedavilerle geçmektedir.

Bebeklerde Hırıltı Belirtileri

Ebeveynler, bebeklerinde göğüs hırıltısını duyduktan sonra aynı sürete bebeklerinin süratli soluk alıp almadığına bakmalıdırlar. Hızlı soluk almaya bağlı olarak burun kanallarında hareketlenme olup olmadığını denetim ettikten sonra göğüs kafesinde ki hareketleri takip etmeli ve mukoz sıvısı kaynaklı burunda kabarcık oluşup oluşmadığına bakılmalıdır.

Burunda ortaya gelen bu baloncuk burun deliğinin kapalı bulunduğunu gösterir. Hava pisliğine ve enfeksiyona bağlı olarak bebeklerde hırıltı artışı yaşandığını belirtelim. Bebeklerin pis ortamlarda bulundurulmaması gerektiğince mühimdir. Çünkü pis ortamda bebekler, soluk alma husussu ile ilgili gerektiğince zorluk çeker ve aynı sürete da, zayıf bünyeye sahip oldukları amacıyla kolayçe hastalanırlar.

Doktora Hangi Durumlarda Başvurulmalıdır?

Bebeklerde hırıltılı soluk alış veriş çok görülen bir hal bulunduğu amacıyla genelde olağan karşılanır, ama ne vakit doktore başvuracağınızı bilmekte bebeğin sağlığı amacıyla mühim bir husustur.

Eğer bebeğinizde hırıltı ve öksürük sürele azalmak yerine artıyorsa, soluk alış verişi normalin üstünde hızlanmış ve sıklaşmışsa, bebeğin cildi solmaya başlamış ya da morarıyorsa gerektiğince süratli bir şekilde bir sıhhat kuruluşuna bebeğinizi götürmeniz de yarar var. Hem de bebeğin hırıltılı soluk alıp verişinin yanında, ateş ya da bitkinlik görülüyorsa bunlarda bebeğin bir doktore görünmesini gerektiren belirtilerdir.

Tedavisi muhakkak bir doktor doğrulusunda yapılmalı ve onun gözetimi altında devam ettirilmelidir. Doktor bilgi kapasitesi ve talebi dışında hiçbir teknik tedavi hedefiyle uygulanmamalıdır. Bilinçsizce yapılan teknikler ile bebeklerde hırıltı iyileştirmeyeceği gibi hastalığı daha kötü bir boyuta da taşıyabilmektedir.

Doktor gözetiminde, çok kolay yollarla bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkündür. Önemli olan bebeğin iyi gözlenmesi, sendromların erken fark edilmesi ve bulguları fark ettikten sonra süre kaybedilmeden bir doktore başvurulmasıdır.

office 2013 satın al

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*