Loading...
Arama

Bebeklerde Akne Nedenleri ve Tedavisi

Bebeklerde akne programı oldukça sık karşılaşılan bir cilt sorunudur. Bu aknelere karşı bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır ve en sağlıklı yöntem aknelerin kendiliğinden iyileşmelerini beklemektir. Bebeklerde akne birkaç şekilde oluşabilir ve genellikle yanak, alın ve burunda kırmızı noktalar halinde ortaya çıkar. Bunun yanı sıra akneler beyaz bir şekilde de oluşabilir ve bu aknelere milia adı verilir.

Bebeklerde akne sorunu hamilelik süresince hormonsal değişikliklere bağlı olarak oluşur. Yukarıda da bahsedildiği gibi bebeklerde akne tedavisinin en iyi yöntemi aknelerin kendiliğinden iyileşmesini beklemektir. Eğer bebeğinizdeki akne problemi 3 aydan fazla sürüyorsa bir uzmana danışıp yardım isteyebilirsiniz.

Aknelerin iyileşmelerini beklerken bebeğinizin yüzünü hergün düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Hergün birkaç defa hafif ılık su ile bebeğinizin yüzünü silmek aknelerin daha çabuk iyileşmesine yardımcı olacaktır. Bebeğinizin cildini temizlerken oldukça hassas davranmak gerekir. Bebeğinizin cildini aşırı sürtmeniz halinde cilt irite olabilir ve kızarıklıklar oluşabilir.

Bebeğinizin yüzündeki aknelerin iyileştirmek için doktora danışmadan kesinlikle topikal kremler kullanmayın. Bu kremler bebeğinizin cildine zarar verebilir. Bebeğinizin cildini temizlemek için pH değeri doğal olan bazı hassas ciltler için üretilmiş sabunları kullanabilirsiniz. Ayırca bebeğinizin giydiği kıyafetleri yıkarken de hassas ciltlere uygun deterjanlar kullanın. Bazı deterjanlar bebeklerde akne sorununu arttırabilir.

Bebeklerde akne sorunu genellikle oldukça sık rastlanan ve kısa süre içerisinde iyileşen bir cilt sorunudur. Bu nedenle bu konuda fazla endişelenmeyin. Eğer akneler birkaç içerisinde iyileşmeye başlamazda bir uzmana danışın. Uzman bir doktor size uygulamanız gereken tedavi yöntemleri hakkından bilgi verecektir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*