Ana Sayfa / Bebek ve Çocuk Sağlığı / Bebeklerde Akne Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Bebeklerde Akne Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Değerlendir

Bebeklerde akne genellikle yeni doğan bebeklerin yanaklarında, çenesinde ve alnında gözlemlenir. Oldukça sık rastlanan bir sorun olan bebek aknesini engellemek için yapılabilecek pek bir şey yoktur. En iyi yöntem aknelere hiç dokunmamaktır.

Bebek aknesi genellikle bebeğin yanak, çene ve alnında oluşan kırmızı karbarıklıklar ile karakterize edilir. Genellikle bebek doğduktan sonra ilk 3 veya 4 hafta içerisinde oluşur. Bebek akneleri bebekler ağlarken daha kötü görünebilir. Birçok bebeğin doğduktan sonra burun, çene ve yanaklarında ufak beyaz kabarıklıklar oluşur. Bu duruma milia adı verilir.

Bebeklerde akne oluşumunun nedeni hamilelik döneminde oluşan hormonsal değişikliklerdir. Bebek aknesi erkek bebeklerde kız bebeklere oranla daha fazla görülür. Bazı nadir durumlarda bebek aknesi hormonsal bozuklukların belirtisi olabilir. Bebek aknesi cillte kolaylıkla görülebilir. Herhangi bir özel teste ihtiyaç yoktur.

Akneler kendi başına birkaç hafta içerisinde kaybolur. Özel bir tedavi yöntemi gerekli değildir. Buna karşılık bazı durumlarda bebek aknesi daha uzun süre ciltte gözlemlenebilir. Eğer bebeğinizdeki akne problemi uzun bir süre devam ederse mutlaka bir doktora danışınız.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Öksürük ve Soğuk Algınlığı İlacı Kullanımı başlıklı makalemizde Bebeklerde Öksürük İlacı, Bebeklerde Öksürük Şurubu ve Bebeklerde Soğuk Algınlığı İlacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonları

Değerlendir Bebeklerde idrar yolunda oluşan bakteriler enfeksiyona neden olur. Enfeksiyon belirtileri olarak kusma, ateş, iştahsızlık, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc