Loading...
Arama

Bebeklerde Akne Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Bebeklerde akne genellikle yeni doğan bebeklerin yanaklarında, çenesinde ve alnında gözlemlenir. Oldukça sık rastlanan bir sorun olan bebek aknesini engellemek için yapılabilecek pek bir şey yoktur. En iyi yöntem aknelere hiç dokunmamaktır.

Bebek aknesi genellikle bebeğin yanak, çene ve alnında oluşan kırmızı karbarıklıklar ile karakterize edilir. Genellikle bebek doğduktan sonra ilk 3 veya 4 hafta içerisinde oluşur. Bebek akneleri bebekler ağlarken daha kötü görünebilir. Birçok bebeğin doğduktan sonra burun, çene ve yanaklarında ufak beyaz kabarıklıklar oluşur. Bu duruma milia adı verilir.

Bebeklerde akne oluşumunun nedeni hamilelik döneminde oluşan hormonsal değişikliklerdir. Bebek aknesi erkek bebeklerde kız bebeklere oranla daha fazla görülür. Bazı nadir durumlarda bebek aknesi hormonsal bozuklukların belirtisi olabilir. Bebek aknesi cillte kolaylıkla görülebilir. Herhangi bir özel teste ihtiyaç yoktur.

Akneler kendi başına birkaç hafta içerisinde kaybolur. Özel bir tedavi yöntemi gerekli değildir. Buna karşılık bazı durumlarda bebek aknesi daha uzun süre ciltte gözlemlenebilir. Eğer bebeğinizdeki akne problemi uzun bir süre devam ederse mutlaka bir doktora danışınız.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*