Loading...
Arama

Bebeklerde Ağız Yarası Nedenleri ve Tedavisi

Aft yani ağız yarası tüm yaşlarda görülebilmektedir. Bebeklerde de bu sorun ile karşılaşılabilmektedir. Ağız da başlangıçta içi sıvı dolu gibi görünen bu oluşumlar patlayarak ağrı ve acı veren yaralara dönüşmektedir. Bebeklerde görülen bu sorun pamukçuk ile karıştırılabilmektedir. Fakat pamukçuğa göre daha dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Ağızda başlangıçta sıvı dolu keseler şeklinde olan bu oluşumlar; patlar. Patladıktan sonra ise; üzerindeki mukoza uzaklaşır. bunlar beyaz, krem rengi şeklinde olan yaralara dönüşür. Patladıktan sonra meydana çıkan sıvı da ağızda pis konuya neden olabilir. Tabi bu durumun en büyük belirtileri ağızda yara ve pis koku oluşumudur. Aynı zamanda çıkan bu sıvının başka zararları da vardır. Bu sıvı dudaklarda, yanaklarda ve ağız çevresinde başka yaraları da tetikleyebilir. Bebeklerde bu durumda görülen diğer önemli bir belirtide tükürük akıntısıdır. Bebekte bol miktarda tükürük akıntısı meydana gelir. Aynı zamanda bebeklerde iştahsızlık, huysuzluk, ağrı, acı ve ateşte meydana getirebilir.

Bu tür durumlardan bebeğinizi korumak için; temizlik ve gıda hijyeni çok önemlidir. Bebeğinize vereceğiniz her türlü gıda maddesi ve bu gıda maddesi için kullandığınız kaplar, kaşıklar temiz ve hijyenik olmalıdır.

Eğer bu tür yaralar bebeğinizde mevcutsa ve fazlaysa bir doktora başvurmakta fayda vardır. Doktor; sizlerde ağrı kesici ilaçlar ve çeşitli ağız antiseptikleri önerebilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*