Loading...
Arama

Bebeklerde Aft (Ağız Yarası) Nedenleri ve Tedavisi

Ağız yaraları her yaşta sıklıkla görülen problemlerden birisidir. Çeşitli özelliklere sahip ağız yaraları birçok nedene bağlı olarak her yaşta kendisini gösterebilir.

Ağız yaralarından en sık karşılaşılanı “aft”tır. Aft başlangıçta içi sıv dolu kesecik helindedir ve kısa sürede patlayarak etrafı beyazımsı ortası kırmızı ve pembe renkli bir lezyondur. Özellikle ağrısı şiddetlidir. Normalde pek ağrı vermesede sokunulduğunda yada birşey yerken ve içerken şiddetli ağrı verir. Bu aftlar bebeklerde pamukçuk ile de karıştırılabilmektedir.

Aft olan bebeklerde ne tür belirtiler görülür?

Aft oluşan bebeklerdeki en büyük belirti ağız içinde aft lezyonlarının görülmesidir. Bu lezyonlar varken bebeklerde salya artışı olur ve bebeklerde fazla üretilen tükürüz dışarı çıkar. Yine bebeklerde ağrıya bağlı olarak huzurluk kendisini gösterir. Özellikle birşey yerken ve içerken tepki verir. Aynı zamanda iştahta azalma ve hafif bir ateş yükselmesi de görülebilir.

Aft’ın tam tedavisi henüz bulunmamıştır. Bu nedenle destekleyici tedavi yapılabilir. Bu nedenle doktor tavsiyesine uymak gerekir. Doktor size; bir ağrı kesici ve antiseptikli lokal bir solüsyon önerebilir. Afttan bebeğinizi korumak için yedirdiğiniz gıdalara ve bu gıdaların hijyenine dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*