Loading...
Arama

Bebek ve Çocuklarda Parvoviral Enfeksiyon

Parvovirüs oldukça bulaşıcı bir çocuk hastalığıdır. Birçok vakada enfeksiyon genellikle hafif olarak atlatılır ve tedavi gerektirir. Bununla birlikte hamile kadınlarda gözlemlenen parovirüs enfeksiyonu fetüsde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Rahatsızlığın erken safhalarında ortaya çıkan belirtiler arasında boğaz ağrısı, ateş, mide sorunları, baş ağrısı, yorgunluk ve kaşıntı yer alır. İlk belirtilerin ardından yüzde gözle gözlemlenen kızarıklıklar oluşur. Daha sonra kızarıklıklar kollara, vücuda yayılır. Yetişkinlerde gözlemlenen enfeksiyon genellikle eklem ağrılarına neden olabilir. Eklem ağrıları genellikle el, bilek diz ve ayak bileklerinde gözlemlenir.

Parovirüs B19 paravirüs enfeksiyonuna neden olmaktadır. İnsanlarda gözlemlenen paravirüsler köpek ve kedilerde gözlemlenen paravirüslerden farklıdır. Bu nedenle virüsleri hayvanlardan kapmak mümkün değilidir. Rahatsızlık genellikle ilk okul çocukları arasında daha sık gözlemlenir ve belirtiler ortaya çıkmaya başlamadan önceki haftada oldukça bulaşıcıdır.

Rahatsızlığın tedavisinde en iti yöntem evde yeterli miktarda dinlenmektir. Anemi rahatsızlığı olan kişilerin virüsleri kapması halinde hastanede tedavi gerekli olabilir. Ayrıca bağışıklık sistemi güçsüz olan kişilerde de gerekli antikor üretimi için bazı ilaç tedavileri uygulanır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*