Loading...
Arama

Basur Tedavisi İçin Hangi Bölüme Gitmeliyim?

Basur hastalığı kalın bağırsağın rektum adı verilen, anüse yakın bölgesinde görülen bir rahatsızlıktır. Rektum bölgesinde yer alan hemoroidal damarlar, zedelenerek büyümesi sonucu halk arasında basur memesi denen şekli almaktadır. Zamanla bu memeler aşırı miktarda şişerek kalın bağırsağa sığmayacak boyutlara gelir ve anüsten dışarıya çıkar. Normal işlevini yerine getiremeyen damar yüzeyi, insanlar için son derece ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

Basur hastalığı iç hemoroid ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılmaktadır. İç basur kalın bağırsağın içerisinde kalan damarlar bölgesinin şişerek, hastalığa sebebiyet vermesidir. İç basurda ağrısız bir kanama görülmektedir ve anüs içerisinde sert yumrular oluşmaktadır. Dış basur hastalığında ise anüs bölgesinin çevresinde genişleyen basur memelerinden kaynaklanır ve bu durum iç basura göre çok daha şiddetli ağrılara neden olur. Acılı bir şekilde geçen kanama süreci, hastanın günlük yaşantısına devam edebilmesini adeta imkansız hale getirir. Anüs dışarısında yer alan memeler, dış etkenler ile kolayca yırtılarak kanamaya neden olabilir.

Basur Olmamak İçin!

Basur tedavisi için hangi doktora gidilmeli sorusundan önce insanların kendisine, “Basur olmamak için ne yapmalıyım?” sorusunu yöneltmesi gerekir. Basur oluşumuna neden olduğu bilinen en önemli şikayet, kabızlıktır. Dışkının takılarak sert hale gelmesi neticesinde, tuvaletini yapamayan insanlarda çok sık görülür. Tuvalet ihtiyacını gidermek için zorlanan ve ıkınan insanlar, sertleşmiş dışkının kalın bağırsaktaki rektum bölgesinde yer alan damarlara daha da fazla zarar vermesine neden olurlar. Yumuşak bir doku olan kalın bağırsak, sert dışkı yüzünden kolayca zedelenerek şişer. Bir müddet sonra bu şişlikler basur memelerine dönüşür. Kabızlık şikayetlerin önüne geçerek basur hastalığından korunmak için sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek ve mümkün olduğunca kuru gıdalar yemekten kaçınmak gerekir. Yoğun oradan lif içeren meyve ve sebzelerin, kalın bağırsaktan dışarı atılması çok daha kolaydır. Ayrıca günde en az 1,5-2 litre kadar su içerek de kabızlık ve dolayısı ile basur sorunlarından korunabilirsiniz. Böylece kalın bağırsaklarınız dışkıyı atmak için zorlanmayacak ve damar ve doku yüzeylerinin zedelenmesinin önüne geçmiş olacaksınız. Basurdan korunmak için bir ömür boyu süren doğru bir beslenme alışkanlığı geliştirmelisiniz.

Eğer basur sorunu ile karşı karşıya kaldıysanız genel cerrahi bölümüne gitmeniz gerekecektir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*