Ana Sayfa / Genel Sağlık / Basur Tedavisi İçin Hangi Bölüme Gitmeliyim?

Basur Tedavisi İçin Hangi Bölüme Gitmeliyim?

Değerlendir

Basur hastalığı kalın bağırsağın rektum adı verilen, anüse yakın bölgesinde görülen bir rahatsızlıktır. Rektum bölgesinde yer alan hemoroidal damarlar, zedelenerek büyümesi sonucu halk arasında basur memesi denen şekli almaktadır. Zamanla bu memeler aşırı miktarda şişerek kalın bağırsağa sığmayacak boyutlara gelir ve anüsten dışarıya çıkar. Normal işlevini yerine getiremeyen damar yüzeyi, insanlar için son derece ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

Basur hastalığı iç hemoroid ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılmaktadır. İç basur kalın bağırsağın içerisinde kalan damarlar bölgesinin şişerek, hastalığa sebebiyet vermesidir. İç basurda ağrısız bir kanama görülmektedir ve anüs içerisinde sert yumrular oluşmaktadır. Dış basur hastalığında ise anüs bölgesinin çevresinde genişleyen basur memelerinden kaynaklanır ve bu durum iç basura göre çok daha şiddetli ağrılara neden olur. Acılı bir şekilde geçen kanama süreci, hastanın günlük yaşantısına devam edebilmesini adeta imkansız hale getirir. Anüs dışarısında yer alan memeler, dış etkenler ile kolayca yırtılarak kanamaya neden olabilir.

Basur Olmamak İçin!

Basur tedavisi için hangi doktora gidilmeli sorusundan önce insanların kendisine, “Basur olmamak için ne yapmalıyım?” sorusunu yöneltmesi gerekir. Basur oluşumuna neden olduğu bilinen en önemli şikayet, kabızlıktır. Dışkının takılarak sert hale gelmesi neticesinde, tuvaletini yapamayan insanlarda çok sık görülür. Tuvalet ihtiyacını gidermek için zorlanan ve ıkınan insanlar, sertleşmiş dışkının kalın bağırsaktaki rektum bölgesinde yer alan damarlara daha da fazla zarar vermesine neden olurlar. Yumuşak bir doku olan kalın bağırsak, sert dışkı yüzünden kolayca zedelenerek şişer. Bir müddet sonra bu şişlikler basur memelerine dönüşür. Kabızlık şikayetlerin önüne geçerek basur hastalığından korunmak için sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek ve mümkün olduğunca kuru gıdalar yemekten kaçınmak gerekir. Yoğun oradan lif içeren meyve ve sebzelerin, kalın bağırsaktan dışarı atılması çok daha kolaydır. Ayrıca günde en az 1,5-2 litre kadar su içerek de kabızlık ve dolayısı ile basur sorunlarından korunabilirsiniz. Böylece kalın bağırsaklarınız dışkıyı atmak için zorlanmayacak ve damar ve doku yüzeylerinin zedelenmesinin önüne geçmiş olacaksınız. Basurdan korunmak için bir ömür boyu süren doğru bir beslenme alışkanlığı geliştirmelisiniz.

Eğer basur sorunu ile karşı karşıya kaldıysanız genel cerrahi bölümüne gitmeniz gerekecektir.

Bir önceki yazımız olan Reye Sendromu Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde Reye Sendromu Belirtileri, Reye Sendromu Nedir? ve Reye Sendromu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

Ses Neden Çatallaşır?

Ses Neden Çatallaşır?5 (100%) 1 vote Ergenlik döneminde sesdeki değişimler normaldir. Bir süre sonra ses …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc