Loading...
Arama

Basur (Hemoroid) Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Halk dilinde basur olarak isimlendirilen hemoroid hastalığı, insanlar arasında konuşurken dahi korkulmasına neden olacak kadar ciddi bir rahatsızlıktır. Hemoroid hastalığı kalın bağırsağın rektum denen ve anüse açılan bölümünde görülen bir sorundur. Bu bölgede yer alan damarların dışkı atılma esnasında zarar görerek şişmesi görülen rahatsızlık, basur ameliyatı gibi ciddi bir müdahaleye dahi gereksinim duyulmasını sağlayabilmektedir. Rektum bölgesinde bulunan damar yüzeyleri zarar gördükçe şişmeye devam eder ve halk arasında basur memesi denen büyüklüğe gelince de anüsten dışarıya kadar çıkabilir. Bu tür durumlarda hemoroid tedavisi kaçınılmaz hale gelmiştir ve hastanın acilen en yakın hastaneye müracaat etmesi gerekmektedir.

Basur ameliyatı gerektirecek kadar ilerlemiş rahatsızlıklarda dahi hastanın operasyon sonrasındaki yaşamına devam etmesi gerekir. Hemoroid tedavisi olan bir hastalık olmasına rağmen, hastanın yaşantısına dikkat etmemesi durumunda kolayca tekrar edebilmektedir. İnsanların modern toplumlarda beslenmek için gerekli zamanı ayıramaması ve lifsiz gıdaları yemesi hemoroid tedavisi gerektiren durumların oluşmasına neden olmaktadır.

Sebze ve meyve ağırlıklı beslenen kişiler yüksek oranda lif aldıkları için, basur ameliyatı gerektirecek rahatsızlıklara yakalanmazlar. Çünkü basur; yenilen gıdaların kalın bağırsaklarda sertleşmesi sonucunda, insanın dışkısını yapabilmek için kendini zorlamasından kaynaklanmaktadır. Sertleşen dışkı dışarı çıkarken kalın bağırsaktaki damarlara zarar verir ve bu bölgenin şişerek basura dönüşmesine neden olur. Hemoroid tedavisi uygulamaktansa baştan bu hastalığa yakalanmamak için önlem almak çok daha yararlı olacaktır.

Ayrıca insanların sağlıklı bir yaşam için gereksinim duydukları temel maddelerden olan suyun eksiliği de basur hastalığını tetiklemektedir. Basur ameliyatı gibi cerrahi müdahalelere maruz kalmak istemeyen kişilerin, düzenli olarak su tüketmesi gerekmektedir. Basur ameliyatı olmasına karşın su içmediği için tekrar basur olan birçok hasta bulunmaktadır.

Sağlıklı bir yaşam için her insanın günde en az 2 litre su içmesi gerekir. Böylece basur ameliyatı gerektiren kalın bağırsak problemlerinin de önüne geçilmiş olunur. Hemoroid tedavisi hastalık ilerledikçe zorlaşmaktadır. Hastaların kesinlikle hemoroid tedavisi gördükten sonra beslenme düzenlerine büyük bir özen göstermesi gerekmektedir. Böylece basur hastalığının aynı bölgede tekrar görülmesinin önüne geçilmiş olunur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*