Loading...
Arama

Baş Dönmesi Nedenleri ve Tedavisi

Baş dönmesi toplumumuzda günümüzde en yaygın olan şikayetlerden hastalık türlerinden biridir. Bir diğer adı da vertigo olarak adlandırdığımız baş dönmesi rahatsızlığı günlük hayatımızda rutin yaşantımızda birçok engel çıkarmakta ve hayatı oldukça olumsuz etkilemektedir.

Vertigo genelde çok yoğun stres halinde çalışan avukat gibi mesleklerde daha sık görülen strese bağlı bir rahatsızlıktır. Baş ağrısı ve denge kaybının bir çok sebebi olmakla beraber en çok iç kulak, orta kulak ile ilgili sorunlar, rahatsızlıklar ve iltihaplar neden olmaktadır. Nörolojik ve psikiyatrik rahatsızlıklar en sık karşılaşılan nedenler arasında gelir. İç kulak sıvısının dengesinde bozulma ya da kanalına kaçma gibi nedenlerle baş dönmesi rahatsızlığı saatler süren uzun süren bir hal alabilir.

Baş dönmesi ve denge kaybını birbirinden ayırt etmek için baş dönmesine ek olarak bulantı ve kusma da görülebilir ancak denge kaybı yaşayan hastalar bazen ayakta durmakta zorlanabilir düşme gibi durumlar gözlenir.

Baş Dönmesi Tedavisi

Baş dönmesi ve denge kaybı tedavisinde genellikle tıbbi cihazlardan yardım alınmakta ve genelde döndürme manevralarından faydalanılarak hastalar tedaviye yönlendirilmektedir. Ayrıca baş dönmesinin sebeplerinden biri de tansiyon çıkması gibi şikayetler de olabilir. Bu yüzden de başı dönen hastaların tuz dan da uzak durmaları tansiyon seviyelerini normal seyirlerinde tutmaları gerekmektedir. Tuz kullanımı ne kadar azaltılırsa hazır paketlenmiş gıdalardan ne kadar kaçınılırsa baş dönmelerinizde de o oranda düşüş gerçekleşecektir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*