Loading...
Arama

Bahar Alerjisi Nedir ve Neden olur?

Bahar Alerjisi Nedir ve Neden olur?

Bahar mevsimini hemen herkes sever. Ortalık Yemyeşil olur ve doğa adeta yeniden canlanır. Ama gel gelelim bu güzel mevsimi ağız tadıyla yaşayamayan insanlar var. Baharla beraber doğa canlanıyor evet ama bu durum bazı insanlarda ters tepebiliyor. Bazı kişilerde halsizlik, yorgunluk ve büyük bir isteksizlik hâkim olmaktadır. Bunun nedeni ise bahar alerjisi olabilir.

Bahar alerjisinin genel nedeni bahar mevsimi boyunca çiçeklerden yayılan polenlerin etkisidir. Bazu kişilerin polenlere alerjisi vardır ve bu durumdan dolayı oldukça zor günler geçirebilirler.

Peki, nedir Bu Polen?

Bazı kişilerde halsizlik, yorgunluk ve büyük bir isteksizlik hâkim olmaktadır. Bunun nedeni ise bahar alerjisi olabilir.
Polen, bitkilerde üreme hücresine verilen isimdir. Bitkilerin erkek ve dişi üreme organları bulunur ve polenler de erkek üreme hücreleridir. Bahar mevsimi ile birlikte polenlerin üreme oranı artar ve havada uçuşurlar. Ulaştıkları diğer çiçeklerde döllenme yarattıkları için bitkiler tomurcuklanır çiçek açarlar. Çayırlar, tahıllar ve ağaçlar en mühim polen kaynaklarıdır ve hemen her yerde örneklerine rastlamak mümkündür. Dolayısıyla polenlerden kaçış neredeyse imkânsızdır.

Özellikle sabah saatlerinde polenlerin artışı fazlalaşır ve ülkemizde nisan ayıyla beraber artan polenler eylül ayının sonlarına kadar polen üretmeye devam ederler.

Bahar Alerjisi Tanısı Nanıl Konulur?

Şikâyeti olan kişilerde klinik testler ve özel alerji testleri ile tamamen tanı koyulabilmektedir. Ancak gerektiği takdirde ileri testler uygulanabilir. Bu testler arasında Nasal Smear testi ve Total İge ve kan testleri yapılır. Bahar alerjisinden şüphe duyanların özellikle Şubat ve Eylül ayları arasında test yaptırmaları daha faydalıdır çünkü bu aylarda alerjik reaksiyonlar artmaktadır.

Bahar alerjisinin Oluşum Nedeni Nedir?

Atopi, yani alerjik reaksiyon yatkınlığı dediğimiz insanlarda böyle bir sorun ortaya çıkabilmektedir. Havadaki polenler solunum yolu ile önce burna yerleşerek mevsimsel yakınmaların oluşmasına neden olurlar. Vucut bu madde ile karşı karşıya geldiğinde biyolojik bir silah olan “histamin” üretir. İşte bu “histamin” üretimi ile beraber kişilerde alerjik belirtiler ortaya çıkarlar.

Bornşlarda Alerji, Gözlerde Konjuktivite sebep olmakla beraber, saman nezlesine de sebep olmaktadır bu polenler.

Polen Alerjisinden Korunulabilir Mi?

Polen Alerjisinden Korunmak için Öneriler

Sabahları saat 05.00 ile 10.00 arasında mümkünse dışarı çıkmamalısınız. Çünkü bu saatler polenlerin en yoğun olduğu saatlerdir.
Ağzınızı ve burnunuzu kapatarak da çıkmayı tercih edebilirsiniz.
Bununla beraber açık havada polenler dolaşırken spor yapmak mantıklı olmayacaktır bundan kaçınınız.
Saçların tozu tuttuğunu biliyoruz. Bu sebeple her akşam saçlarınızı yıkamanızda fayda var.
Araba yolculuklarında camı açmayın.
Tatil için deniz kenarlarını tercih edebilirsiniz.
Dışarıda gözlük takabilir ve şapka takabilirsiniz.
Evde ve ofiste filtreli klima kullanmaya dikkat etmeniz gerekir.
Çim biçmekten ve bahçe düzenlemekten kaçınmalısınız.
Tedavi Amacıyla Neler Yapılabilir?
Şikâyetlerin artması ile beraber antihistaminik ilaçlar kullanılır.

Aşı tedavisi (immunoterapi) uygulanması gerekebilir.

Oldukça az miktarlardan başlanarak adım adım artırılan allerjen aşı ile vücuda aşı uygulanır. Bu alerjenlere karşın vücudun desensitize yani duyarsızlaşması sağlanır. Aşılama yaklaşık olarak 4–5 yıl sürmektedir. Tüm bu önlemlere rağmen alerji tedavisinde %100 tedavi mümkün değildir. Polenlerden oldukça uzak durmak ve antihistaminik ilaçlar ile etkilerini en aza indirmek konforunuzu arttırmaktadır. Bununla beraber bahar mevsiminin tadını çıkarmak istiyorsanız mutlaka yukarıda belirttiğimiz önerilere uymanız gerekiyor. Bahar alerisinin yarattığı yorgunluk ve isteksizlik ise hemen hemen her insanda görülmektedir ve özellikle bir hastalık belirtisi olduğunu söylemek doğru olmaz. Ancak bununla beraber hasta olduğunuzdan şüpheleniyorsanız mutlaka bir doktora başvurunuz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*