Loading...
Arama

Ayak Tırnağı Batması ve Tırnak Batmasının Nedenleri

Ayakta görülen problemlerin büyük çoğunluğu tırnak ile ilgili problemlerdir. Tıank ile ilgili en sık karşılaşılan problemlerin başında ise tırnak batması gelir. Özellikle ayak tırnağı sağlığına dikkat edilmediği durumlarda tırnak batması oluşur. Başlangıçta tırnak batması önemsenmese bile ilerledikçe dayanılmaz ağrılara neden olabilir.

Tırnak batması çok rastlanan ve ağrı veren bir durumdur. Tırnağın kenarındaki deri tırnağın üstüne büyür veya tırnak deriye battığı zaman oluşur. Podiatrinin uygulandığı ülkelerde tırnak batması tedavisini sadece podiatristler yapabilir. Podiatrist uygun gördüğü durumlarda hastayı doktora yönlendirir.

Batık tırnak birçok nedenlerden oluşur. Bazen tırnak çok büyük olduğu için oluşur. Bazı kişilerin tırnakları kenarlarından kıvrılır (genetik veya artrit’den kaynaklanır), bu kişiler tırnak batması için adaylar. Travma, ayağı çarpmak veya ayağınızın üstüne basılması gibi şeyler tırnağın derinin içine batmasını sağlar. Sık koşmak, yanlış kesim, sıkı çorap veya dar sivri burunlu ayakkabılar tırnak batmasına yol açar.

Tırnak batması oluştuğu zaman hemen tedavi edilmelidir. Deri kırmızı, şişmiş yada acıyorsa enfeksiyon oluşmuş olabilir. Tırnak batmasının etrafı sıcak veya nemli olabilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*