Loading...
Arama

Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir? Özel Kürler!

Ayak ağrısı sık karşılaşılan durumlardan birisidir. Tüm vücudun yükünü gün boyunca taşıyan ayaklarda çeşitli sebepler ile ağrılar meydana gelebilmektedir. Ayaklarda kas, kemik, tendon, ligament, eklem, sinir, damar, bağ doku ve daha birçok yapı bulunmaktadır. Bu yapılardan herhangi birisinde meydana gelen hasar ve sorundan dolayı ayaklarda ağrı görülebilir.

Ayak ağrısına neden olan sorun ve hastalıklar çok fazladır. Bunlar arasında en sık karşılaştıklarımızdan bazılarını sıralayacak olursak; kemik çıkıkları, kemik kırıkları, aşil tendiniti, bunyonlar, düz tabanlık, nasır, avülsiyon kırığı, aşil tendonu rupturu, gut hastalığı, bursit, batık ayak tırnağı, metatarsalji, reaktşf artrit, tendiit, kireçlenme, çıban, kemik erimesi, osteoartrit, tarsal tünel sendromu, sepotik artrit, stres kırıkları, yumuşak doku travmaları sayılabilir.

Ayak Ağrısı Tedavisi

Ayak ağrısının tedavisi için bu soruna neden olan primer etkeni tespit etmek gerekir. Primer neden belirlendikten sonra tedavi daha hızlı ve kolay olacaktır. Yukarı saydığımız ve bunların dışındaki birçok sorun ve hastalık ayaklarda ağrılara neden olabileceğinden detaylı bir muayene gerekebilir. Bunun sonucunda uygun tedavi protokolü belirlenir.

Doktorunuzun önereceği tedavinin yanında ayak ağrısına iyi gelebilecek ve evde yapabileceğiniz bazı uygulamalar vardır. Ayak ağrısı nasıl geçer? diye soranlar, bu uygulamalar ile ağrıyı bir nebze azaltabilir ve ayaklarınızı rahatlatabilirsiniz.

Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir?

  • Su uygulamaları ayakları rahatlatıcı özelliğe sahip olan bir uygulamadır. Suyun uygun şekilde kullanıldığında ayakları rahatlattığını söyleyebiliriz. Ilık suyun içerisine ayaklarınızı koyun ve dinlendirin. Sonrasında ise ayaklarınızı oradan çıkarıp soğuk suyun içerisine sokun, bu uygulama ayaklarınızı bir miktar rahatlatacaktır.
  • Ayaklarınızı 10 dakika boyunca vücuda göre yukarıda tutmak yine ayakları rahatlatacak olan uygulamalardan birisidir. Kalp seviyesinin üstünde kalan ayaklarda kan dolaşımı olumlu etkilenecek ve ayaklar rahatlayacaktır.
  • Ayaklarınızı tuzlu su içerisinde bekletebilirsiniz. Suyun içerisine bir miktar tuz atın ve bu suyun içerisinde ayaklarınızı bekletin. Mümkünse hafif masajlar yapabilirsiniz.
  • Ayakkabılarınızı sık sık değiştirerek giyin, aynı ayakkabıyı çok fazla kullanmayın. Mümkün olduğunca rahat ayakkabılar giymeye özen gösterin.

Ayak Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Kürler

Ayaklar için çeşitli bitkisel kürler uygulayabilirsiniz. Bunlardan sizlere birkaç örnek vereceğiz.

Bir miktar suyun içerisine 1 adet limon suyu, 1 kahve fincan deniz tuzu, 4 yemek kaşığı susam suyu ve 1 yemek kaşığı kafur koyun. Ayaklarınızı bu suyun içerisinde 15 dakika bekletin. Bu uygulamayı 2 haftada 1 kez tekrar edebilirsiniz.

Diğer bir uygulama ise nane uygulamasıdır. Rahatlatıcı özelliğe sahip olan nane ayaklar içinde rahatlatıcı bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi de vardır. 2 litre suyun içerisine birkaç parça buz atın, ayrıca bu suya 2 yemek kaşığı kadar kuru nane veya elinizde varsa bir tuta taze naneyi koyun. Ayaklarınızı bu karışımın içerisinde 15 dakika bekletin.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*