Loading...
Arama

Atopik Dermatiti Önleme ve Tedavi Etme Yöntemleri

Atopik Dermatiti önlemenin ana yollarından biri asla cildinizin kuru olmadığından emin olmanızdan geçer. Bu durum temelde ciltte akut kuruluğa bağlı dermatit problemidir. Bu sorunu daha da ilerletmemek adına cildi nemlendirmeli ve hücrelerin yağ almasını sağlamalıyız. En çok banyo sırasında bu ataklar gerçekleşir banyoda dikkatli olmak gerekir. Günlük banyo sıklığı azaltılmalıdır, ılık (asla sıcak olamaz) su ve sabun ile günde iki kez cilt temizliği şarttır.

Koltukaltı ve genital bölgede bakteriyel gelişim daha risklidir ve özellikle bu alanlarda sık temizlik önemlidir. Duşta 10 dakikadan fazla kalmayın. Banyodan sonra genel bir nemlendirici kullanın. Hatta daha faydalı ve etkili olan bebe yağı kullanılabilir. Cildin tahriş olmasını önlemek için bakım gereklidir. Gevşek ve rahat giysiler tercih edilmelidir. Başkasının havlu veya sabununu kullanmayınç. Emin olmadığınız temizlik malzemelerini kullanmayın. Belirli besinlere karşı alerjiniz varsa onları hayatınızdan çıkarın. Bunların yanında polen, toz, tüy gibi alerjenlerden de uzak durun.

Atopik Dermatit Tedavisi

Doktor tarafından verilen reçeteli ilaçlar kullanılır. Durumun şiddetine bağlı olarak tedavi değişir. Günlük olarak kendi ilaçlarını almaları gerekir. Ancak sorun çok ciddi değilse yalnızca ortaya çıktığında ilaç kullanılabilir. genellikle topikal steroidler, topikal kalsinörin inhibitörleri, oral steroid ve oral ve topikal antibiyotik gibi ilaç çeşitleri tedavinin seyrinde rol alır. Topikal steroidler normalde bu durum için tedavinin ilk adımıdır.

Steroid losyon ve krem şeklinde olabilir. Doktorunuz mümkün olan en kısa zamanda çok düşük konsantrasyonlarda bu ilaçları kullanmanızı size bildirecektir. Bu topikal steroidlerin önemli bir yan etkisi vardır. Topikal kalsinörin inhibitörleri yeni kuşak ilaçlardır. 2 yaş altı çocuklarda yan etki bildirilmemiştir. Oral yani ağızdan verilen steroidler sadece alevlenme görülürse alınır. Deri enfeksiyonları görülürse antibiyotik tedavisi de reçete edilecektir. Yaşam tarzı değişiklikleriyle önlenebilen bu cilt hastalığı korkulacak boyutlarda değildir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*