Ana Sayfa / Bitkiler ve Faydaları / At Kestanesi Yenir Mi? Faydaları Nelerdir?

At Kestanesi Yenir Mi? Faydaları Nelerdir?

Değerlendir

At kestanesi (Aesculus Hippocastanum) 15 ila 20 metreye uzanan boyuyla ağaç ya da çalı formunda bulunan yapraklı bir ağaçtır. Dikenli ve zırhlı kapsüller halinde bulunan meyvesinden çıkarılan özüt; glikozitler, tanen ve saponin içerir. At kestanesinin meyveleri kozmetik sektöründe ve alternatif tıpta kullanılır. Yaprakları ise bazı hastalıklarda haricen uygulanan doğal bir şifa kaynağıdır.

At Kestanesi Yenir Mi?

At kestanesi; normal kestane gibi tüketilmez. Yani çiğ veya direk olarak pişirerek yiyemezsiniz. Zehirli bir meyve olduğundan dolayı bilinçli bir şekilde kullanmak gerekir. Bazen uzmanlar kurutulup toz haline getirildikten sonra küçük dozlarda tüketilmesine izin verebilir. Fakat bu kesinlikle bir uzman tavsiyesi ile onun önerdiği şekilde olmalıdır. Fakat kozmetik ve alternatif tıp alanında doğru şekilde kullanıldığında oldukça fazla faydası vardır.

Güçlü Bir Cilt Onarıcı!

At kestanesindeki saponin maddesi doğal bir balgam söktürücüdür. Göğüs bölgesini yumuşatır. Kabukları ateşi düşürür ve vücudun enfeksiyonlara karşı dirençli hale gelmesini sağlar. Tohumları romatizma ağrılarına iyi gelir.

İçeriğindeki aescin maddesi, kılcal damarların elastikiyetini sağlar ve damarları güçlendirir. Damar büzücü etkisi nedeniyle, basur (hemoroid) ve varis gibi hastalıklara karşı etkilidir. At kestanesi güçlü bir antioksidandır.

Deri yüzeyini onarıcı özelliği nedeniyle kırışık önleyici kozmetik ürünlerin temel maddesidir. Cilt çatlaklarını onarır. Ciltteki gözenekleri sıkılaştırır ve kılcal damar görünümünü düzeltir. Cilt yüzeyindeki lekelerin giderilmesine yardımcı olur. Göğüsleri toparlar ve boyun derisinin sıkılaşmasını sağlar. Romatizmal ağrıları, kas ağrılarını ve varis ağrılarını dindirir.

Bir önceki yazımız olan Bermuda Çimi ve Faydaları başlıklı makalemizde Bermuda Çimi, Bermuda Çimi Yararları ve Bermuda Çiminin Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

Biberiye ve Biberiyenin Faydaları

Değerlendir Biberiye genellikle Akdeniz bölgesinde yetişen çalımsı, yaprak dökmeyen, aromatik bir bitkidir. Biberiye birçok aktif …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc