Loading...
Arama

Aşırı El Terlemesinin Nedenleri ve Bitkisel Çözüm

Ellerde terleme çeşitli nedenler ile ortaya çıkan ve bazen insanı hayatını zorlaştıran bir durumdur. Ellerde terleme birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenler bazen genetik, bazen psikolojik, bazense herhangi bir hastalıktan kaynaklı olabilmektedir. Ellerdeki aşırı terleme kişiyi ciddi anlamda rahatsız etmekte ve sosyal anlamda problemlere neden olmaktadır.

Genel olarak terlemeyi ele aldığımızda kontrol edilemeyen aşırı terleme ve buna bağlı olarak anormal ısı kaybı genetik bir olaydır. Bu tarz olgularda genellikle sempatik sinir sistemi aşırı aktif olarak çalışmaktadır. Nedeni henüz belli olmayan primer hiperhidrozis gibi durumlarda sadece ellerin terleyebildiği gibi başka hastalıklara bağlı olarak şekillenen sekonder hiperhidrozis durumumda da ellerde terleme görülebilir.

Aşırı El Terlemesinin Nedenleri

  • Hipertiroidizm yani tiroid bezinin normale göre fazla çalışması
  • Çeşitli enfeksiyon durumları
  • Bazı malign tümörler
  • Bazı otoimmum hastalıklar
  • Obezite ve beslenme bozuklukları
  • Diabet hastalığı
  • Kadınlarda menapoz
  • Çeşitli psikolojik sorunlar ve hastalıklar
  • Stres

Aşırı El Terlemesi Tedavisi

Aşırı terlemesi için çeşitli çözüm yolları bulunmaktadır. Aslında altına yatan nedene göre farklı tedavi seçenekleri vardır. Detaylı bir muayene sonrasında nedeni belirlemek ve nedene yönelik olarak tedavi yapmak doğru olacaktır. Fakat nedeni belli olmayan el terlemesi durumunda doktorunuz çeşitli bazı önerilerde bulunabilir.

Bunun yanında genel olarak ellerdeki terleme için doğal ve bitkisel bazı yöntemler kullanabilirsiniz. El terlemesini önlemek ve azaltmak için farklı doğal ve bitkisel yöntemler bulunmaktadır.

Aşırı El Terlemesine Karşı Bitkisel Çözüm

1. Yöntem: Bir orta boy kovanın içerine su koyun ve üzerine 1 kahve fincanı deniz tuzu ve yine 1 kahve fincanı elma sirkesi ekleyin. Ellerinizi ve eğer terliyorsa ayaklarınızı bu karışımın içerisinde 20 dakika kadar tutun.

2. Yöntem: Bir kase pudranın içerisine 7-8 damla kekik yağı damlatın, sonrasında bunları karıştırın. Terleme olan ellerinize ve ayaklarınıza sürün ve mümkün olduğunca uzun süre bu şekilde tutun. İsterseniz pamuklu bir çorap giyerek vücudunuza kalmasını sağlayabilirsiniz.

Bu uygulamalara başlamadan önce mutlaka detaylı bir muayene olun ve altında yatan nedeni öğrenmeye çalışın. Aynı zamanda doktorunuzdan onay alarak uygulayın. Haftada 3 gün bu uygulamaları yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*