Loading...
Arama

Apraksi (İşlev Yitimi) Sendromu Nedir?

Apraksi en önemli ve en az anlaşılan majör davranışsal bir nörolojik sendromdur. Ruhsal durum muayenesinin en iyi yerelleştirilmiş işaretlerinden biridir, felç veya demans (bunama) olan hastalarda sakatlığı öngörür. Apraksi olan hastalar araçları kullanamaz, bu nedenle de günlük yaşam aktivitelerinde bulunamazlar hayatları parça parçadır. Apraksi değil de afazili insanlar günlük yaşamlarını kolayca sürdürebilirler. Aprakside hastalar önemli derecede başkalarına bağımlı yaşarlar. Apraksi, işlev yitimidir; halsizlik, akinezi, desaferentasyon, anormal ses veya duruş, titreme ve kore, kötü anlama ve hareket bozuklukları gibi sorunlar yaşanır. Beyin motorlarının düzgün çalışmamasından kaynaklanır.

Aprakside şu alanlar etkilenir!

  • Gövde kısmı (örneğin, ekstremite apraksi veya buccofacial apraksi)
  • Disfonksiyonel duyusal alan (sol inferior parietal) veya motor alanlar (sol premotor)
  • Araç kullanımı
  • Bilgi, kavramsal kullanım
  • İdeomotor bozukluklar

Ayrıca, giyinmede, yürüyüşte, bakışlarda, konuşma ve ilişkilendirmede, göz kapağını açmada da apraksi kendini gösterir.

Değişik yaşlarda ortaya çıkabilir. Sıklıkla felç ve demanstan sonra görülür. Kişi ne söylemek istediğini bilse de beyin kelimeleri oluşturan sesleri çıkarmak için gereken kas hareketlerini koordine etmekte zorlanır. Apraksi kortikal düzeyde motor sistemi fonksiyon bozukluğunu yansıtan bir sendromdur, primer motor korteksin formudur. Ayrıca bir tümörün varlığı da beyin motorlarını etkileyerek apraksiye yol açar. Planlama hareketlerinde, daha önce öğrenilen yeteneklerde kayıp ve kopukluk yaşanır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*