Loading...
Arama

Anisakiyaz Nedir? Nasıl Önlenir?

Anisakiyaz, gastrointestinal sistemin parazitik bir enfeksiyondur, Anisakis, Phocanema, Contracaecum, Terranova ailesinin larva yuvarlak kurdudur. Bu enfeksiyon suşi gibi çiğ balık yenmesiyle kazanılır. Larva, bulantı, kusma, epigastrik ağrı, hematemez (kan kusma) ile ülsere neden olabilir ve mide duvarına istila eder.

Boğazda yerleşip yukarı tırmanabilir ve öksürüğe sebep olur. İnce bağırsakta çoğalabilirler ve apandisit belirtilerini taklid edip eozinofilik abselere neden olabilirler. Bazen solucan kolonileri delikler açıp bağırsaklarda karın zarı iltihabına yol açabilirler. Ciddi enfeksiyonlardan kaçınmak için yapmanız gerekenler.

1.Balık ve deniz ürünlerini iyice pişirin, çiğ olarak tüketmeyin. Yetersiz pişirilmiş olanları iyice pişirin. Sushi, sashimi, çiğ balık, ringa turşusu, vahşi somon yumurtaları, sirkeli hamsi, sirkeli sardalye, soğuk füme balık tüketmeyin ve almayın.

2.Balıkların bağırsaklarını atın. İçini temizleyin, bu larvalar bu bölgede yaşar. Delici larva sayısı azaltılmış olur. Çiğ tüketilmesi gereken balıkları da yeterince dondurun. Larvalar böylece ölür. -20 derecede en az 1 hafta süreyle tutun. Tüm balık ve deniz ürünlerini 63 derecede iyice pişirin.

3. Anisakiasis insandan insana bulaşmaz, bu nedenle herhangi bir izolasyon veya karantina gerekli değildir. Restoranda yiyecekseniz ünlü güvenilir ve saygın bir yer seçin.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*