Loading...
Arama

Angelman Sendromu Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Angelman sendromu konuşmada, dengede durmada ve yürümede güçlük gibi gelişimsel ve nörolojik bozukluklara ve nöbetlere neden olan genetik bir rahatsızlıktır. Eğer çocuğunuzda Angelman sendorumu varsa bunu doğumdan hemen sonra gözlemleyemezsiniz. Angelman sendorumunun belirtileri genellikle 6. aydan sonra ortaya çıkar. Nöbetler genellikle 2-3 yaşından sonra gözlemlenmeye başlanır.

Angelman sendromunun tedavisi genellikle çocuğu tıbbi ve gelişimsel problemlerinin düzeltilmesi üzerine odaklanır.

Angelman Sendromunun Belirtileri

  • Zihinsel bozukluklar ve konuşmada, emeklemede gecikme gibi gelişimsel bozukluklar.
  • Yürümede, hareket etmede veya dengede durmada bozuklukları.
  • Kol ve bacaklarda titremeler.
  • Sürekli olarak gülümseme ve heyecanlı bir kişilik.

Angelman sendromu bulunan kişilerde yukarıdaki genel belirtilerin yanı sıra birtakım başka belirtileri de gözlemlenebilir. Bu belirtiler arasında 2-3 yaşından sonra başlayabilen ataklar, hareketlerde kısıtlılık, ufak baş ve başın arkasında düzlük, gözlerde çarpıklık, açık saç ve cilt pigmentleri ve öne doğru çıkan alt çene yer almaktadır.

Angelman sendromu genetik bir rahatsızlıktır ve kromozom 15’te bulunan gende oluşan bazı kusurlar nedeni ile gözlemlenir. Genler DNA’ların segmentleridir ve kişinin karakteristik özelliklerinin belirlenmesinde rol oynarlar. Kişide çiftler halinde oluşan bu genlerin birisi anneden diğeri de baban gelir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*