Ana Sayfa / Genel Sağlık / Amnezi (Hafıza Kaybı) Çeşitleri

Amnezi (Hafıza Kaybı) Çeşitleri

Değerlendir

Hafıza kaybının tıp dilindeki adı amnezi‘dir. Amnezi ile unutkanlığı karıştırmamak gerekir. Amnezi’de geçmişi tamamen untma söz konusu olmayabilir. Fakat belirli bir zaman dilimine ait olan olayları hatırlayamazsınız. Yani amnezi’de belirli bir döneme ait hiçbir şey hatırlanmaz.

Amnezi’yi 2 ana grupta sınıflandırabiliriz. Bunlar; retrograd amnezi ve anterograd amnezidir.

Retrograd amnezi herhangi bir olaydan önceki döneme ait hafıza kaybıdır. Örnek vermek gerekirse; başınızı bir yere çarptıysanız; çarpmadan önce yaptıklarınızı hatırlayamazsınız. Yani retrograd amnezi bir olaydan önce yapılanları hatırlayamamaktır.

Anterograd amnezi ise; bir olaydan sonraki hafıza kaybıdır. Buna da örnek vermek gerekirse; ameliyattan sonra hatırlayamamadır. Yani olaydan sonra şekillenen hafıza kaybıdır.

Özellikle trafik kazalarını sonucunda 2 hafıza kaybı birlikte de görülebilir.

Bir önceki yazımız olan Yüksek Tansiyonu Düşürme Yolları başlıklı makalemizde Tansiyon Düşürme Yolları, Tansiyon Nasıl Düşer ve Tansiyonu Düşürme Yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

Ses Neden Çatallaşır?

Ses Neden Çatallaşır?5 (100%) 1 vote Ergenlik döneminde sesdeki değişimler normaldir. Bir süre sonra ses …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc