Loading...
Arama

Alerjiyi Tetikleyen ve Alerjiye Neden Olan Yiyecekler

Alerji daha önceki dönemlerde tam bilinmemekle birlikte artık birçok kişide alerji görülebilmektedir. Alerji kişilerin vücutlarında oluşan ve dışarıya gösterdikleri tepkidir. Her kişinin değişik şeylere karşı alerjisi bulunabilir. Alerjinin teşhisinin konulması ve kişinin alerjisinin var denilebilmesi için mutlaka hastanın alerji testinden geçirilerek alerjisinin olup olmadığı ve ne gibi şeylere karşı alerjen etki gösterdiğinin klinik ortamda tespit edilmesi gerekmektedir.

Alerji tedavisi genel olarak uzun soluklu bir tedavinin yapılması ile gerçekleşmektedir. Çok ciddi alerji rahatsızlıkların sonucunda ileri derecede alerji reaksiyonları ve olumsuzlukları kişilerde gözlemlenebilir. Astımla sonuçlanan alerji vakaları da bulunmaktadır ki bu oldukça tehlikeli sonuçlara varabilmektedir.

Çok küçük yaşlardan itibaren de çocuklarda alerji rahatsızlığı gözlemlenebilir. Evlerinde kedi, köpek besleyen birçok ailenin çocuğunda hayvanlara karşı alerjik etkisi görülebilmekte ve bu kişilerin alerjiye daha duyarlı ve hassas olmasını sağlayabilmektedir. Çocuğunun alerji olduğunu bilmeyen ve özellikle de beslediği hayvanlardan dolayı alerji olduğunu bilmeyen birçok anne çocuğunun erken teşhis ile alerji olup olmadığını öğrenemeyebilir.

Gözlerinde sulanma, kaşınma ve göz kaşıntısı sonucunda kızarıklık, sürekli ve uzun soluklu hapşırmalar alerji hastalığının ilk belirtileri olarak sıralanabilir ama en iyi alerji tespitinin mutlaka ve mutlaka klinik ortamda ve doktor kontrolünde yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Günümüzde artık birçok kişide alerji hastalığı ile karşılaşılmakta olduğundan devlet hastanelerinde bile alerji ünitesi birimleri açılarak gelen hastalara yapılan tetkik ve incelemeler sonucunda ve yapılan alerji testi sonucunda alerjen bir yapıya sahip olup olmadığı ve alerjisi var tanısının konulması artık kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Gıda maddelerinden tutun da birçok şeye karşı alerjik etkenler oluşum gösterebilmektedir. Daha çok ev tozlarına karşı, hayvanlara karşı ve besin ve gıda maddelerine karşı oluşan alerjiler daha fazla kişide görülmekte ve alerji tedavisinin hemen geciktirilmeden başlanılması önemlidir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*