Ana Sayfa / Genel Sağlık / Akrep Sokması ve Akrep Sokmasında İlk Yardım

Akrep Sokması ve Akrep Sokmasında İlk Yardım

Değerlendir

Akrep sokması ile nadir de olsa karşılaşılabilmektedir. Akrep herkesin bildiği gibi nemli ve sıcak bölgelerde yaşayan zehirli bir canlıdır. Akrep kıvrık ve kalkık bir kuyruğa sahiptir. Kuyruğunda zehirli iğnesi bulunur.

Akrep sokması durumun hemen yapılması gereken iş akrebin soktuğu yerin alt ve üst tarafını sıkıca bağlamaktır. Daha sonra zehirli iğnenin bulunduğu yer iki parmağın arasına alınır ve daha sonra kan gelene kadar sıkılır. Eğer amonyak bulunuyorsa bölgeye amonyak sürülür. Yanınızda amonyak yoksa doğal çözüm yolları da uygulayabilirsiniz. Bunun için ilk olarak olgun bir domatesi kesin akrebin soktuğu yere temiz bir bez ile sıkıca bağlayın. Sokulan yeri steril bir jiletle veya kesici bir aletle hafifçe kanatın ve emip tükürün, bölgeyi sirke ile yıkayın ve sarımsak ile bölgeyi bağlayın…

Bunlar sadece tıbbi bir yardım alamadığınızda yapacağınız işlemlerdir. Akrep sokması ciddi bir olaydır. Böyle bir durumda en kısa sürede bir tıp merkezine başvuru yapmanızda fayda vardır.

Bir önceki yazımız olan Ayak Tırnağı Batmasının Tedavisi başlıklı makalemizde Ayak Tırnağı Batması, Ayak Tırnağı Batması Çözümü ve Ayak Tırnağı Batması Nasıl Geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

Ses Neden Çatallaşır?

Ses Neden Çatallaşır?5 (100%) 1 vote Ergenlik döneminde sesdeki değişimler normaldir. Bir süre sonra ses …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc