Loading...
Arama

Akne (Ergenlik Sivilcesi) Hakkında Bilgi

Akne halk arasında genellikle ergenlik sivilcesi olarak da bilinmektedir. Özellikle ergenlik döneminde birçok genç akne sorunu ile karşılaşmaktadır. Aslında akneyi bir sorun olarak da görmemek gerekmektedir. Çok aşırı olduğu ve kişiyi sağlık açısından rahatsız etmediği sürece akneyi doğal karşılamak gerekmektedir. Fakat vücudunuzda çok aşırı miktarda akne var ve bu size sağlık açısından sorun yaşatıyorsa mutlaka bir doktora başvuru yapınız. Şimdi kısaca akneden bahsedelim…

Akne çoğunlukla yüzde, boyunda ve sırtta çıkan kırmızı şişlikler, beyaz noktalar veya siyah noktalardır. Ergenlik dönemindeki değişikliklere neden olan hormonlar da ciltteki gözeneklerin daha fazla yağ (sebum) salgılamasına neden olur.

Akne, ciltteki gözeneklerin sebum ile tıkanması ve burada bakterilerin çoğalıp gözeneğin kızarmasına ve şişmesine neden olmasıdır.

Birçok genç için akne büyümenin normal bir parçasıdır.

Akneniz olduğunda kendinizi çirkin ya da sıkılgan hissedebilirsiniz; ancak akne tedavi ile kontrol altına alınabilir. Birkaç yıl sonra akne bir sorun olmaktan çıkar.

Herhangi bir aktivite ya da yemeğin akneye neden olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*